1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nükleer görüşme İstanbul’da yapılacak
Nükleer görüşme İstanbul’da yapılacak

Nükleer görüşme İstanbul’da yapılacak

İran’da bir süredir çalışmaları devam eden ve dünya ülkelerini rahatsız eden nükleer çalışmalar konusunda Avrupa ile yapılacak görüşmelerin yapılması için İstanbul seçildi. Son olarak Kazakistan’da yapılan görüşmelerin İstanbul’da yapılacak müzakerelerde

A+A-

 İran ve Batı nükleer görüşme konusunda anlaştı

İran ile P 5+1 (Birleşmiş Milletler 5 daimi üyesi ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin + Almanya) arasındaki nükleer müzakereler son olarak Kazakistan'da devam ediyor.

GÖRÜŞMELERDEN İSTANBUL KARARI ÇIKTI

İran ve Batılı güçlerin, İran'ın nükleer faaliyetleri konusundaki uluslararası endişeleri gidermek amacıyla Almatı'da bir araya geldi. Uzmanlar düzeyinde yapılan görüşmelerden İstanbul kararı çıktı. Bir sonraki görüşmelerin İstanbul'da devam etmesi planlanıyor.

İRAN TAVİZ VERDİ YORUMLARI

Daha önce İran, İstanbul'da yapılacak müzekerelere karşı temkinli bir politika izliyordu. Bu karar uluslararası otoriteler tarafından İran taviz verdi yorumlarına neden oldu.

İRAN VE BATININ NÜKLEER MÜZAKERESİ

İran’la 8 aydır devam eden nükleer enerji müzakerelerinin yeni turu Kazakistan’ın Almatı kentinde bir toplantı ile başlamıştı. Son görüşmelerde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa ve İngiltere ile Almanya’dan oluşan “5 artı 1” grubunun, İran’a nükleer programını yavaşlatması karşılığında yaptırımları hafifletmeyi teklif ettiği biliniyor.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu denetçileri geçtiğimiz hafta, İran’ın özellikle İsfahan’da bulunan nükleer tesisinde uranyum zenginleştirme faaliyetlerini hızlandırdığını açıklamıştı. Batılı devletler, söz konusu tesislerde elektrik enerjisi ürettiğini iddia eden Tahran’ın nükleer silah geliştirmesinden endişelenerek İran’a bir dizi yaptırım uyguluyor.