1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Numan Kurtulmuş'dan flaş açıklama
Numan Kurtulmuş'dan flaş açıklama

Numan Kurtulmuş'dan flaş açıklama

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş...

A+A-

 

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, hükümetin yeni anayasayı yapmak, başkanlık sistemi başta olmak üzere siyasi reformları tamamlamak önceliği olduğunu söyledi.

Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları şöyle

Bu hükümet bir reform ve atılım hükümetidir. Bu hükümet programı ile birlikte Türkiye ekonomisinde yeni bir boyuta geçiyoruz. Türkiye üreten bir ekonomiye sahip olacaktır. Türkiye, 65. Hükümet ile birlikte ekonomide büyüme yaşayacak.

İkinci önceliğimiz ise terörün sona erdirilmesidir. TBMM'nin ortaya koymuş olduğu irade de göz önünde bulundurulduğunda terör belasını en kısa zamanda bitirmemiz gerekiyor. Bu hükümetin üçüncü önemli önceliği yeni anayasayı yapmak, başkanlık sistemi başta olmak üzere bazı hususları gündeme getirmektir. Dördüncüsü dış politikada bütünlüğü korumaktır. Beşincisi tüm vatandaşlarımızın kendisini özgür hissettiği bir Türkiye'yi oluşturmaktır.


"VATANDAŞLARIMIZIN RIZASINI ALARAK YENİDEN BİR İNŞA ÇALIŞMASI YAPILACAK"


Bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında önemli konular gündeme geldi. Terör operasyonlarının bittiği ilçeler gözden geçirildi. Sur, Silopi, Yüksekova gibi ilçelerdeki tahribat geniş olarak ele alındı. 5 ilçede toplam yıkılan bina sayısı 6 bin 321'dir. Burada harcanacak maliyet ise yaklaşık 855 milyon lira civarındadır. Vatandaşlarımızın da rızasını alarak yeniden bir inşa çalışması yapılacaktır.

Her hafta ilgili birimler, bu eylem planıyla ilgili bakanlıklarımızın yapmış oldukları icraatları takip ediyor. 80 eylem planımızın 30 tanesi tamamen bitmiştir. Bütün bu birimler sorumluluklarını yerine getiriyor. Terörle mücadele konusunda da gelinen nokta değerlendirildi.


AB İLE VİZE MUAFİYETİ KONUSU


Avrupa Birliği Bakanımız Sayın Ömer Çelik, sunumunu gerçekleştirdi. Türkiye olarak biz üzerimize düşen sorumlulukların aşağı yukarı hepsini gerçekleştirdik. Meseleyi ciddi bir şekilde ele aldığımızı bir kez daha teyit etmek isterim. Türkiye'nin bu yaklaşımının istismar edilmemesi gerektiğini de bir kez daha söylüyorum. Mızıkçı şekliden, AB'den bazı siyasetçilerin içine girdiği tavırları anlamadığımızı, uygun bulmadığımızı ifade etmek isterim. Önümüzdeki hafta AB ile Türkiye arasında toplantılar sürdürülecek. Türkiye'ye verilen sözlere layık olacaktır.