1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. O saldırıyı IŞİD üstlendi!
O saldırıyı IŞİD üstlendi!

O saldırıyı IŞİD üstlendi!

Suudi Arabistan'ta Şii camisine düzenlenen intihar saldırısını IŞİD üstlendi.

A+A-

Yaklaşık 150 kişinin Cuma namazı kıldığı Şii camisine yönelik intihar saldırısını IŞİD üstlendi. IŞİD tarafından internette yayımlanan açıklamada, saldırının arkasında “Hilafetin Askerleri”nin olduğu ve bir intihar bombacısının beline bağladığı patlayıcılarla saldırıyı gerçekleştirdiği belirtildi. Grup, saldırganının kimliğini de Ebu Amir En-Necidi olarak açıkladı. İntihar eylemcisi olduğu ileri sürülen kişinin fotoğrafı da yayınlandı.

IŞİD'ın sosyal paylaşım sitesi Youtube’da yayınladığı 2 dakikalık, ‘İslam Devleti’nin Necid Vilayeti’ndeki Katif operasyonunu üstlendiğine dair resmi açıklama’ adıyla yayınlanan ses kaydında, intihar saldırısında ölen ve yaralanan sayısının toplam 250 civarında olduğu belirtildi.

Suudi Arabistan Sağlık akanlığından yapılan açıklamada, saldırıda 21 kişinin hayatını kaybettiği, 102 kişinin yaralandığı, bunlardan 52'sinin hastanede tedavi gördüğü, 50'sinin ise taburcu edildiği belirtildi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'ya saldırının detaylarına ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanlığı Güvenlik Sözcüsü Mansur er-Türki de intihar eylemcisinin Katif ilinin Kadih beldesindeki İmam Ali bin Ebi Talib Camisi'ne girerek, üzerindeki bomba kuşağını patlattığını söyledi. Türki, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü ifade etti

Bugün saldırıdan bir süre sonra Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, olay 'terörist bir saldırı' olarak değerlendirildi, saldırganın elbiselerinin altına yerleştirdiği patlayıcılarla eylemi gerçekleştirdiğini belirtildi.

Şiiler, Suudi Arabistan nüfusunun yüzde 10 – 15’ini oluşturuyor. Ülkenin doğusunda Şii nüfusun ağırlıkta olduğu Katif ve Ahsa, Suudi Arabistan’ın en yoğun petrol kuyularının olduğu yerlerden.

2014'ün Kasım ayında Suudi Arabistan’ın doğusunda Şiilerin dini törenine düzenlenen saldırıda en az 8 kişi ölmüştü.

Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyaon güçlerinin Yemen’de Husilere yönelik hava saldırılarının ardından bölgede Şii Sünni gerilimi iyice arttı.