1. HABERLER

  2. SPOR

  3. O ZAMAN SUSTU, ŞİMDİ KONUŞTU!
O ZAMAN SUSTU, ŞİMDİ KONUŞTU!

O ZAMAN SUSTU, ŞİMDİ KONUŞTU!

Şenol Güneş basın toplantısı düzenledi...

A+A-

Teknik Direktörü Şenol Güneş, bugün Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde basın toplantısı düzenleyerek sezonu değerlendirdi.


Toplantıya ligin değerlendirmesini yaparak başlayan Güneş, şöyle konuştu: “Uzun süredir birlikte değildik. Susturulduk. Bugün konuşabiliyoruz.
Ligin değerlendirmesini yaparken Futbol adamı olarak geçen süreçten ders çıkarıp doğrular için ışık vermek istedik. Kendimizi sorgulamak, düzgün çalışmak için yanlışları ortaya koymak istedik. İlkeli, dürüst, keyif veren, keyif alan, fark yaratan bir takım olmak istemiştik. Futbola odaklandık. Kimseyi kandırmak istemedik. Kendimize ve başkalarına saygı gösterdik. Futbolun güzel bir oyun olduğunu bilerek keyif aldık. Hedefimiz vardı. Avrupa’da olmak, Şampiyonlar Ligi’ne katılmak için yoğun çaba harcadık. Tutarlıydık. Taraftarımız da bizi destekledi. Oyuncu, teknik heyet, yönetim ve personel çok çalıştı. En iyi verimi almaya çalıştık. Avrupa’da Liverpool’a elendik. Kupada kaybettik. 82 puanla ikinci olduk. Daha iyisini yapabilirdik.
Bizim de hatalarımız oldu. Teknik- taktik, transferler, medya ilişkileri ve hakemler… Hepsi sorgulanabilir. İki bölümü incelemek istiyorum.
Aşırı övgü ve yergiler hassas yapısı olan Trabzon’u etkiledi. Transfer dedikodularından da etkilendik. Objektiften uzak kalan bazı medya mensupları baskı ortamı oluşturdu. Rakip takım yayın organı gibi çalışanlar oldu. Hürriyetimi kaybettim ama cesaretimi kaybetmeyeceğim. Antrenörlüğü bırakacağımı öne çıkarmaya çalıştılar. Emeğe saygısızlık istemediğim yönündeki ifadeleri öne çıkararak sanki bir saldırı varmış ve kendimi savunuyormuşum gibi gösterildi. Üzerimize gelindi. Ben konuşsam da bir şey değişmeyecekti. Kamuoyu yanlış yönlendirildi. Hakeme rağmen maçı aldı demek, hakemlere rağmen şampiyon oldu demekle eşdeğerdir benim için. Her şeyi açık konuşuyoruz. Burada ne konuşursak konuşalım İstanbul’daki medya farklı aktaracaktır. Geçmişte paranın emeği yendiğini söylemedim. Para ile çok şey yapabilecek insanların farklı işler yaptığını söyledim. Ama farklı yorumlandı”
 
Lig içerisinde hakem hatalarında olduğunu vurgulayan Güneş, “Hakem hatalarıyla ilgili konuşacağım. Bundan bugün kimse etkilenmez. Tatildeyiz.
Hatalar hep oldu, olacaktır. Benzer pozisyonlarda çelişkili kararlar verildi. Baskı yapılması doğru değil, baskı yapanların yanına geçmek doğru değil demiştik. Ama oldu. Hakem atamaları rayından çıktı. Hatalardan çok baskı altında verilen kararlar etkili oldu. Cüneyt Çakır ismi kullanıldı. Bizim ofsayttan yediğimiz goller nedeniyle konuştuk mu? Peki basın konuştu mu? Orada biz puan kaybettik” dedi.
 
Teknik Direktörü Şenol Güneş, toplantıda çelişkili kararların nasıl geliştiğini gösteren pozisyonları basın mensuplarına izlettirdi.
 
Hakemlerin duygularıyla hareket ettiğini söyleyen Güneş, “Bunun adını koyamayız. Herkesin sorumluluğu var. Ben sadece bunun tarafsız medya tarafından değerlendirilmesini istiyorum. Ligin ikinci yarısında farklı bir hava oluşturuldu ve bu da hakem kararlarına etkili oldu. Ben bunu hakemler artık bizim lehimize kararlar versin diye söylemiyorum.
Haksızlığı değil, düzensizliği ve kötü niyeti görüyorum. Kimseye saldırım olmadı. 3 Penaltı incelensin diyenler bir maçta 3 penaltı kazandı. Bunları irdelemem. Bunları konuşmam. Dikkatli olalım” ifadelerini kullandı.
 
Güneş toplantının devamında lig içerisinde Hürriyet Gazetesi’nde yer alan yanlı gazete küpürlerini basın mensuplarına gösterdi.
 
Kavgadan yana olmadıklarının önemle altını çizen Güneş, “Biz bu ülkenin insanıyız. Kavgadan yana değiliz. Kaybedip, kazanabiliriz. Mazeret üretmiyoruz. Çalışarak iş yapmak istiyoruz. Kimsenin kötü niyeti olmasın. Hata olabilir ama niyet önemlidir. İlk yarı 42, ikinci yarı 40 puan aldık. Rakip ilk yarı 33, ikinci yarı 49 puan aldı. Onlar da emek verdiler. İyisi ve kötüsüyle lig geride kaldı. Biz üzgünüz. Doğal karşılanmalı. İki şampiyon söylemine katılmıyorum. İkinci yarının başından itibaren bu kampanyayı yapan insanların bunu söylemesi daha acı”
 
Milli Takıma da başarılar dileyen Güneş, “Gelecek yılın bu yıldan daha iyi olmasını istiyoruz. Bütün bunların içinde aynı düşüncelere sahibiz.
Kaos ortamını eleştirenler bunu yaratmamak için daha dikkatli olmalı” ifadelerini kullandı.
 
Transfer düzeninin önemli olduğunu dile getiren Güneş, “Transfer sistemi kulüpleri zor durumda bırakıyor. Zenginleri daha zengin yapıyor. Altyapıdan kadroya alınan futbolcuların formalitenin dışına çıkmasını istiyorum” yorumunu yaptı.
 
Lig Tv’nin basın toplantısını yayınlamamasına da değinen Güneş sözlerini şöyle sürdürdü: Bugün ilk defa Lig TV toplantımızı canlı yayınlamayarak niyetini ortaya koymuştur. Biz kaybettiğimiz ilk günden itibaren hatalarımızın ne olduğunu görerek başarılı olmaya çalıştık. Bunu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum”
 
Teknik Direktörümüz Şenol Güneş toplantının geri kalan kısmında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Soru: Abdurrahman Arıcı Eskişehirspor maçı öncesinde Eskişehir’e gittiğini ve benzer olaylar yaşandığını söyledim. Bunun üzerine gidilmedi. Buradaki eksiklik kimde? Fenerbahçe Yunus Yıldırım’ı istemedi bir daha verilmedi.
 
Bu konuda ne yaparsanız yapın değişmez. Güçlü olan gücünü kullanır alttaki ezilir. Biz bunun aza inmesi için uğraşıyoruz. Yunus Yıldırım ikinci yarıda bizim üç maçımızı yönetti. Fenerbahçe maçlarına gidemedi. Bunu Oğuz Sarvan bilmiyor mu? Herkes her şeyi biliyor. Olabildiğince herkesi memnun ederek bu düzen yürütülmeye çalışılıyor. Yaşanan olaylar sonrasında bir açıklama yaptık. Galatasaray ve birkaç kulüp de buna dahil oldu. Sonra birkaç maç lehimize karar verildi. Sonra yine eskiye döndü. Bu düzen böyle gitmemeli. Çelişkiler ortada. Fenerbahçe şampiyon yapıldı demek doğru değil. Tüm takımlar emek verdi ama bu emekler içinde eğer söylediğiniz şekilde Abdurrahman Arıcı’nın bu işlere girmesini konuşmak bize yakışmaz. Biz o işlere girmeyelim. Biz sahada kalalım.
 
Soru: Susturulduk dediniz. Futbolun kurumları, baskı altında kaldı dediniz. Sayın Başbakan, Aziz Yıldırım ve Alex’le fotoğraf verdi. Kalem hediye edildi. Bunun etkisi oldu mu?
 
Susturulmak şu; benim söylediklerim farklı aktarıldı. Bu da bir nevi susturulmaktır. Bunu yazanlardan biri Ercan Güven. “Bırakacağım” söylendi. Sonra üzerimize saldırıldı. Oyuncularımı istemediğim, güvensizlik havası yaratılmaya çalışıldı. 1996’da da bunu yaşadım. İşimizi yapalım dedik. Bu toplumda özellikle medya susturulmanın ne demek olduğunu bilen bir kesim olmasına rağmen tersini yapıyor. Siyasi konulara seçim olduğu için girmek istemiyorum, ama şık bir durum değildi o günkü durum.
 
Soru: Gelecekle ilgili planlarınız nedir? Kulübede yer alacak mısınız? Giden oyuncularla ilgili değerlendirmeleriniz? Neler yaşandı burada?
 
Ben işime devam ediyorum. Toplantıya gelirken de bir çok değerlendirmede bulunuldu. Medya değerlendiriyor. İşime devam ediyorum. Takımdan sorumluyum. Biz samimi olmaya çalıştık. Şimdi de aynı. Trabzonspor’un yönetimi var, teknik heyeti var. Biz takımdan sorumluyuz. Benim tek sorumlu olmam için kulübün sahibi olmam lazım. Ben ailemden sorumluyum. Oyuncu alınacaksa söylerim, alınır alınmaz, para vardır, yoktur, o başka bir şey. Benim gücümün yettiğince olur. Olmazsa ne yaparsın, işimi yapmaya devam ederim.
Selçuk ve Egemen kanaatime göre ayrıldılar. Kayıptır. Yeni bir olay değildir. Umut imza attığından beri eksikliğimiz o. Yönetime de söylüyorum. Bugüne geldikten sonra konuşmak yanlış. Kalabilirse kalsınlar. Tercih hakları oyuncunun eline geçince durum farklı oluyor.
Colman’da herhangi bir sorunu yoktu. Bir kulüpsünüz. Bir yürüyüş sisteminiz var. Yapmamız gerekeni, oyuncularımızın rahatlığı ve huzuru için yapıyoruz. Lig bitince onları dağıtmamız doğru değildi. İkinci de olsa, şampiyon da olsak durum değişmezdi. Başlarken nasıl bir araya geliyorsanız, biterken de gelmelisiniz. Gitme – kalma, derdin neyse yarım gün fark eder. Hepsinin olumluydu konuşması. Olumlu olmasına rağmen gitmek istediğini menajeri söyledi. “Dönmeme ihtimali var. Transferi söz konusu” dedi. Biletini almamıştı. Hepsi ayarlandı. Yolda tercümanımız Halil bana Jaja ve Colman’ın dönmek istemediklerini söyledi. .ende bu durumda yanlış yapacaklarını, arkadaşlarına saygısızlık olacağını ifade ettim. Ama gittiler. Belki birbirlerini etkilediler. Belki bir spekülasyondu. Belki tepki için gittiler. Jaja’yı kazanmak için mücadele ettik. İyi çocuk aslında. Özel sorunları var. Kendini kontrol etmekte sıkıntıları var. Aşama yapmazsa kendine yazık olur. Gelirse ne karar vereceğimizi sonra belirleyeceğiz. Maliyet olarak yüksek bir oyuncu.
 
Soru: Zaman kısa. Hem transfer hem de kamplar başlayacak. Yabancı oyuncu almak için sıkıntılar çekerken, eldeki yerli futbolcuların tutulamaması doğru mu?
 
Zaman kısa doğru. Şampiyonluk yarışında olurken de işleyişteki sıkıntılar yük olarak geldi. Türk oyuncularla anlaşmamız gerekiyordu daha önce. Onu yapabilseydik sorunumuz olmayacaktı. Diğer boşluklar yer değiştiriyor olacaktı. Büyük sıkıntımız var. Şampiyonluğu kaybetmemizin yanında kadromuz konusunda da sıkıntı doğdu. Telafi etmek için oyuncu alacağız. Uyum sorunu olacak. Transfer yönetmeliklerindeki kurallar da bizi zorluyor. Gidecek oyuncular da belli değil. Özellikle yabancılar konusu sıkıntılı. Hem oynamayıp, hem büyük para alıp hem de takımda kalmak sıkıntı. Eğer Jaja gidecekse sıkıntı. Eğer sıkıntılı bir oyuncuyu takım oyuncusuna dönüştürdüğümüzde başarılı oluyoruz. Bunu başarmak için de zaman gerekiyor. Yattara başlarda küsüyordu oynamadığında. Son bir ayda takımın genç oyuncusu gibiydi. Ama anlaştıktan sonra böyle oldu. Yattara’yı seviyoruz. Kalmasını da istedik. Son maçta kendisiyle de konuştum. Bir olumsuzluğunu görmedim. Ama ne kadar samimiydi bilmiyorum. Son maç öncesi kendisine ihtiyaç varsa oynatacağım dedim. Yoksa da 5 dakika da olsa oynatacağım dedim. Kafam karışık dedi. Devre arasında selamlamak istedi tribünleri. Ama sivil geldi nasıl olurdu. Sonra plaket verildi. Hafta içinde de veda etti.
 
Yetkim olsa kendime göre bir düzen kurarız. Song’un gidişinde de parasal bir ihtilafı vardı. Öyle ayrıldı. O’na da veda yemeği düzenlemiştik. Gayet iyi ayrıldık. Egemen de vedalaştı. Duygular karşılıklıdır. Selçuk gidecek mi hala bilmiyorum. Kalabilir de. Jaja’nın durumu da böyle. Kişisel sorunlar takıma yansıyor. Selçuk ve Egemen oyuncu olarak son ana kadar her şeyi yaptılar. Hiçbir sorun yok. Toplu olarak bir yemek yiyip, daha huzurlu olmalıydık.
 
Soru: Devam etmeyi düşünmediğiniz oyuncular var mı?
 
Ferhat, Sezer gitmeyi düşünmeyebilir. Kalabilirler. Egemen ve Selçuk’un da kalmasını istemiştim. Özellikle Colman’ın kalmasını istemiştim. Son durumu biraz karışık. Belki kafası karışıktır. Yattara ile devre arasında konuşmuştum. Rakamla ilgili bir konu vardı. İki yıl daha devam edersin dedim. Olumlu bakmıştı. Sonra kararı değişti. Cale’nin kayınpederi menajeri. Durumunu söyledi. Geldiğimde de transfer olmak istiyordu. Kendisine yardımcı olabileceğimizi, kulüple konuşması gerektiğini söylemiştim.
 
Soru: Görünüşte 7-8 futbolcu gidecek. Bazıları omurgayı oluşturan oyunculardan. Ekonomik durum da ortada. Gelecekte sizi nasıl bir zorluk bekliyor. Bu kadro 3 sezonda oluştu…
 
Yabancı konusu sorun değil. Biri gelir biri gider. Yerlide sıkıntı var. Selçuk ve Egemen gitmezse bir sorun yaşamayız.
 
Soru: Hep mesajlar verdiniz. Bir şeylerin irdelenmesine Türk futbolu adına devam edecek misiniz? Sahada kalmak istiyorsunuz ama lobi konusunda rahat mısınız?
 
Şaibe konusuna girmek istemiyorum. Yapabilirsen yap. Ortam izin veriyorsa yap. Mafya size kıyak geçiyorsa iyidir. Tanımıyorsanız kötüdür. Herkesin değişmesini istiyor ama siz değişmiyorsanız o zaman konuşmaya gerek yok. Cevap budur. Gücünüzü kötü kullanıp, iyiye karşı kötüyseniz size saygı duyarlar. Eğer gücünüzü tarafsız kullanırsanız sizi ezerler. İhaleyi kim alır. İşini iyi yapan mı yan gücü olan mı? Bunun cevabına herkes aynı cevabı veriyorsa bana bu konuda soru sormayın. Millet devlete, karı kocasına, çocuk babasına güveniyor ve sevebiliyorsa doğrudur. Ama kimse kimseye güvenmiyorsa irdelemenin anlamı yok. Hakem geliyor bana bir hata yapıyorsa o beni sevmediği için değil, kendini düşündüğü içindir. O yüzden ben hakemlere değil onlara etki edenlerin sıkıntı olduğunu söylüyoruz. Ben bunları yapamıyorum. Yapabilsem ben ben olmam.
 
Soru: Umut gidecek mi?
 
O da bir sorun. Bakacağız.
 
Soru: Başbakan’ın verdiği fotoğraftan vazife çıkarıldı mı?
 
Kimin ne kadar etkilendiğini bilmiyorum. Biz Eskişehirspor maçında gol da kaçırdık, hakem de hata yaptı. Bir suçlu bularak üzerine gidersek ben de hata yaparım. En iyi kadroyu çıkardım. O da en iyisini yapmalı.
Bu fotoğrafı biri hazırladı. İyi de hazırladı. Etkili olmuştur. Ülke böyleyse biraz daha dikkatli olmak lazım.
 
Soru: Trabzonspor’un şampiyonluğu elinden alındı. Bu görünen bir gerçek. Taraflı tarafsız bu böyle. İkincilik de başarıdır sözüne katılıyor musunuz?
 
Üçüncülükten iyidir… Siyasi tarafa çok girmiyorum. Seçim var. Olumsuz yansıyabilir. Hürriyet Gazetesi için isim veriyorum. Bu yanlış. Fenerbahçe yayın organıyım deseydi rahatsız olmazdım. FB TV’yi izliyorum. Böyle yayın yapmıyor.
 
Soru: Gabriç bir kaza geçirdi. Yeni sezonda onu düşünüyor muydunuz?
Onun gitme nedeni sağ tarafta oynama isteğiydi. Ankara’ya gitti ve iyi de oynadı. Şuan ki durumu belli değil. Ailesine geçmiş olsun diyorum. Genç ve yetenekli bir oyuncu. Bize de gol attı ve iki puan kaybettik. Kiralık oyuncularımıza oynayamaz maddesi koydurmuyoruz. Bizim ne kadar saf, temiz bir kulüp olduğumuz her yönüyle ortada.
 
Soru: Emenike ve Sezer Fener’de dediler. Biri iyi oynamadı, diğeri Trabzonspor’a karşı çok iyi oynadı. Bunlar sonuca etkili oldu mu? Birde Sivas maçında kalecinin yediği goller var.
 
Ivankov iyi kurtarışlar yaptığında bizim için mi kurtardı. Bunu yargılayamam. Bu yanlış, düzeltilmesi gerek. Bir oyuncu için speküle yapılıp onu rahatsız etmeyi doğru bulmuyorum. Bir de sezon sonunda iyi oynamadığı rakibe gidiyorsa onun adına ne derseniz deyin.
Yapılan spekülasyonlar sonucu en iyi oyuncumu kaybediyorum. Bu çok yanlış. Güçlüler zayıfları eziyor. Adam hem bize hem Fener’e karşı oynamadı. Fenerbahçe’ye giderse sattı denecek. Şenol Güneş emeğe saygısızlık yapılmasın dedi. Kriz yarattı deniyor. Biraz daha çeki düzen verilmeli.
 
Soru: Emre Belezoğlu’nun İstanbul takımları ancak Avrupa’da başarılı olur söylemine nasıl bakıyorsunuz?
 
Niyeti neydi bilmiyorum. Galatasaray’da başka Fenerbahçe’de başka konuşursa doğru değil. Annesi Trabzonlu, kendisi başarılı bir futbolcudur. Belki duygularına yeniliyor.
 
Soru: Fatih Terim’in Galatasaray’a dönmesine nasıl bakıyorsunuz?
 
Başarılı bir isimdir. Anlayışı değiştirmek isteyecektir. Bence başarılı olur.
 
Soru: Kongrenin etkisi oldu mu Trabzonspor’a?
 
Biz kendimize dönmemiz gerek. Herkes çalışıp bir şeyler katmaya çalışıyor. O dönem 42, bu dönem 40 puan aldık. Burada irdelenmesi gereken ana ilkelerde yönetimler değişse de değişme olmamalı. Kulüp ve şehir aynı tavırları koyabilmeli. Güne göre karar alınmamalı. Seyirci diyor Umut oynamasın. Kim oynasın bu oynasın. O da olmasa ne olacak. Günlük yorumlar yapılmamalı.
 
Soru: Devre arası transferinde yanlış yapıldı mı?
 
Oyuncular zamanında katıldı ama istediğimiz seviyede değildiler. Pawel istediğim randımanı veremedi. Piotr daha etkili oldu. Hücumda daha çok alternatif vardı. Umut gol kaçırınca Pawel niye oynamadı denildi. Bursaspor Miller’i aldı. Faydalı bir oyuncuydu. Bizden 5 puan gerideydi sonra 20 puan geriye düştü. Oyuncu her zaman kurtarıcı olmaz. Alınacak oyuncu için parası, oynaması, uyumu gibi bin tane sorun var. Kolay değil.
 
Soru: İkili averaj sistemiyle ilgili serzenişiniz var mı?
 
Bizim buradaki hatamız ikinci maçta kötü oynamamızdı. Bu koyulmuş bir kural. Kural kuraldır. Biz de ona göre oynamamız gerekiyordu.