1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Obama Beklenen Açıklamayı Yaptı!
Obama Beklenen Açıklamayı Yaptı!

Obama Beklenen Açıklamayı Yaptı!

Irak'taki savaşımız bu ay sona eriyor'' ...

A+A-

ABD Başkanı Barack Obama, ''Yaklaşık 9 yıl sonra, Irak'taki savaşımız bu ay sona eriyor'' diyerek, Irak savaşının bittiğini ilan etti


Obama, Beyaz Saray'da Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Irak savaşının sona ermesinin ABD-Irak ilişkilerinde yeni bir fasıl anlamına geldiğini ve şimdi ''iki egemen ülke arasında normal bir ilişki'' üzerine odaklanacaklarını söyledi.Obama, ''Irak halkı şunu bilmeli ki; yalnız olmayacaksınız. ABD, güçlü ve kalıcı bir ortak olarak yanınızda olmaya devam edecek'' ifadesini kullandı.

 ABD askerlerinin Irak'tan bu ay, ''başları dik ve gururla ayrıldığını''  belirten Obama, ''Irak'a ilk girme kararını tarihin yargılayacağını, ancak Amerikan askerleri ve sivillerinin fedakarlıkları ve Irak halkının cesareti neticesinde, Irak'ın şu anda 'kendi kendini yönetebilen, kapsayıcı ve muazzam bir potansiyele sahip' bir ülke haline geldiğini'' söyledi.

 Obama, ''Şu anda tarihi bir andayız. Savaş sona eriyor. Önümüzde yeni bir gün var ve bize bu şansı verenleri asla unutmayalım'' diye konuştu.

 

ABD'ye ihtiyacımız var.


 Irak Başbakanı Nuri El Maliki de ABD ile Irak arasındaki yapıcı işbirliğinin ilk sayfasını tamamladıklarını belirterek, ilişkilerinin, Amerikan askerlerinin ayrılmasıyla sona ermeyeceğini söyledi.

 El Maliki, ABD askerlerinin çekilmesinden sonra da Irak'ın, güvenlik konularında, terörizmle mücadelede, Irak ordusunun eğitimi ve teçhizatlandırılmasında, eğitim ve ülkenin zenginliğinin artırılması noktasında ABD'nin yardımına ihtiyaç duyduklarını söyledi.