1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Obama'dan çarpıcı Suriye açıklaması
Obama'dan çarpıcı Suriye açıklaması

Obama'dan çarpıcı Suriye açıklaması

ABD Başkanı Barack Obama Rusya'da gerçekleştirilen G-20 Zirvesi'nde yaptığı çarpıcı Suriye açıklamasında müttefiklerimize yönelik tehdit oluştuğu anda müdahalede bulunuruz ifadesini kullandı.

A+A-

 İki gündür Rusya'nın St. Petersburg kentinde düzenlen G-20 Zirvesi'nde dünya liderleriyle temaslarda bulunan Obama, zirvenin sonunda gazetecilerin karşısına çıktı.

Suriye'ye askeri operasyon sorularını yanıtlayan Obama, ABD Kongresi onay vermesede Suriye'ye müdahalede bulunacaklarını ilk kez açıkladı.

Suriye'ye operasyonun 'sınırlı ve etkili' olacağını yineleyen Obama, "Askerlerimiz karaya ayak basmayacak. Risksiz bir operasyon olacak" dedi.

MÜDAHALE NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?

Obama müdahalenin zamanına ilişkin ise kesin bir tarih vermedi. Suriye'ye müdahale konusunda zaman sıkıntısı olmadığını söyleyen Obama, "Bir iki gün sonra yada bir ay sonra müdahale olabilir. Ancak müttefiklerimize yönelik tehdit oluştuğu anda müdahalede bulunuruz" dedi.

Obama'nın açıklamlarının satır başları...

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE KARAR VERECEĞİZ

Yaptığım görüşmeleri şöyle tanımlarım...

Bir kere bütün liderler şunu söyledi:

Suriye’de kimyasal silah kullanılmıştır. Bir de kimyasal silahların kullanımının yasaklanmasına yönelik mutabakat var. Çoğunluk Esad rejiminin sorumlu olduğu yönünde kanaat ilettiler. Sayın Putin muhalefetini dile getirdi.

GÜVENLİK KONSEYİ FELCE UĞRADI

Dün akşam benim görüştüğüm liderlerle konuşsanız aynı görüşleri görürdünüz. Ama BM’de şöyle bir ayrışma var, bazı ülkeler "Askeri adım atılacaksa BM Güvenlik Konseyi kararıyla adım atılmalı" diyor. Diğer grup, kendimi bu grupta görüyorum. Güvenlik Konseyi'nin artık bir felce uğradığını düşünürsek ve ciddiysek uluslararası alanda bir yanıt verilmesi gerekiyor. Bu yanıtın BM Güvenlik Konseyi ile verilemeyeceği görülüyor.

Uluslararası alanda bir yanıt verilmesi gerektiği açık. Benim görevim ABD’nin ulusal güvenliğini korumak. Bu boyutta bir ihlal varsa, uluslararası toplum da felce uğramışsa o zaman bu norm aşınmaya başlar. Ve bu aşınma başladığında diğer norm ve standartları aşındırmaya başlar. Ve bu da daha tehlikeli bir dünyayı beraberinde getirir bu da daha zor kararları beraberinde getirir.

SALI GÜNÜ ABD'YE SESLENECEK

Salı günü Beyaz Saray'dan ABD halkına sesleneceğim. Aralarında 400 çocuğun bulunduğu 1400 kişi, kimyasal gaza maruz kaldı. Bu bizim uydurduğumuz bir şey değil. Bunu askeri müdahale için bir bahane olarak kullanmıyoruz. Biz savaşları sonlandırmak için göreve geldik. Askeri güce bağımlılığımızı azaltmak için çalıştım. Ama bazı zamanlar olur zor kararlar vermek zorunda kalırsınız. Ve bu dönem de o dönemlerden biri.

SORUMLULUK ALMA ZAMANI

Hiçbir şey yapmamak, harekete geçmemek ne mesaj içeriyor. Bir başka kınama açıklaması yapmak ne işe yarayacak? Uluslararası toplumun Ruanda’da harekete geçmemesini kınarsınız ama bu konuda ne yapacaksanız? Her zaman bu gibi durumlarda gözler ABD’ye çevrilir. "Neden bir şey yapmıyorsunuz" denir. Sorumluluk alma zamanı geldiğinde de uluslararası toplum "Durun daha hazır değiliz" diyor.

PUTİN'İN GÖRÜŞÜ DEĞİŞECEK

Putin’le yaptığım görüşme son derece samimi geçti. Beden diline bakıyorsunuz genelde ama benim Putin’le ilişkim yapıcı bir ilişkidir.

Görüşmede bize, “Suriye’de kimyasal silah kullanımıyla ilgili sizin görüşünüze katılmamızı beklemeyin” mesajı verildi. Ama BM raporundan sonra Sayın Putin’in şimdiki noktada durmayacağını düşünüyorum. Putin’le Suriye konusunda fikir birliğine varmak zorunda değiliz.

4 milyon kişi ülkesinden oldu. Milyonlarca kişi Ürdün, Türkiye ve Lübnan’da çaresiz durumdalar. Durum daha da kötüleşiyor. Bu kimsenin çıkarına değil. Rusya'nın da çıkarına değil. Uluslararası toplum askeri birlik göndermek istemezse ülkede uzun vadeli bir çözüm olamayacak. Taraflar üzerinde baskı uygulamaya istekliyiz önümüzdeki dönemde.

KONGRE HAYIR DERSE...

Bu tür müdahaleler her zaman halk desteği almaz. Kosova'ya müdahaleye de destek yoktu ama doğru olan yapıldı.

Kongredeki kararın zor bir karar olduğunu biliyorum. Şu an halkın ne düşündüğünü de biliyorum. Hem Demokratlar'da hem Cumhuriyetçiler'de ordumuzun bir başka ülkeye gideceğinden endişeliler. Beni destekleyenler Irak Savaşı'na karşı olduğumu bilir. Oradaki durum buradaki durumumuzdan farklı. Kongre üyelerine gizli bilgiler onlara sunulduğunda Esad rejiminin kimyasal silah kullandığını anlamış olmaları lazım. Kongrenin kararı olsa da olmasa da bazı kararlar alacağız. Bu tür müdahaleler halkın desteğini alamayabilir.

Bizim vereceğimiz karşılık orantılı ve sınırlı olacaktır. Hem zaman bakımından hem de nitelik bakımından sınırlı olacaktır.

ESAD KİMYASAL SİLAH KULLANABİLİR AMA...

Esad'ın biizm operasyonundan sonra kimyasal silah kullanması mümkün ama akıllıca olmaz. O zaman uluslararası toplamın kararı daha kolay olur. Sınırlı ama anlamlı ve etkili bir operasyon istiyoruz.

TEHDİT GELİRSE HEMEN MÜDAHALE EDERİZ

Bununla ilgil spekülasyon yaratmak istemiyorum. Kongreye danışma sürecimiz devam ediyor. Bunu kongreye öylesine götürmedim, sempolik bir adım değil. Ben tehditin ABD'ye karşı direkt bir tehdit olduğunu düşünüyorum. Müttefiklerimize direkt olarak etki edebilir. Libya'daki gibi bir olay yok burada. Bingazi'ye ordularımızı göndermiştik. Orada zamanı hassas bir durum vardı. Fakat askeri kaynaklarımız Suriye'ye istediğimiz zaman askeri müdahale gerçekleştirebileceğimiz bir durum var. Müttefiklerimize tehdit gelirse hemen müdahalede bulunuruz.

RİSK YOK

Önümüzdeki soru biz sorumluluğumuz yerine getirecek miyiz, getiremeycek miyiz? Irak gibi olmayacak. Askerler karaya ayak basmayacak. Riskli bir operasyon olmayacak.

Çünkü halktan uzaktadır. Kosava'ya müdahale de destek yoktu ancak doğru olan yapıldı.

Masum insanların ve çocukların öldürüldüğünü herkesin görmesi lazım.