1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Obama'dan İsrail'e İran Uyarısı
Obama'dan İsrail'e İran Uyarısı

Obama'dan İsrail'e İran Uyarısı

Obama, İsrail yanlısı lobi grubunun konferansında, İran'a saldırı konusunda İsrail'i uyardı.

A+A-

 Obama, İsrail yanlısı lobi grubunun konferansında, İran'a saldırı konusunda İsrail'i uyardı.


ABD Başkanı Barack Obama, İsrail yanlısı lobi grubu Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi'nin (AIPAC) düzenlediği konferansta yaptığı konuşmada, İran'la savaş hakkında yapılan başıboş konuşmalara ve İran'a yapılması muhtemel olgunlaşmamış bir saldırıya karşı uyarılarda bulundu. 


İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile yapacağı görüşmelerin arifesinde İsrail yanlısı lobi grubu AIPAC'in yılda bir kere düzenlediği konferansta konuşan ABD Başkanı Obama, İsrail'e desteğini yineleyerek, İran konusunda uluslararası yaptırımlara biraz daha zaman verilmesi gerektiğini belirtti. Konferansa katılan 13 bin kişiye hitap eden Obama, "ABD ve İsrail, İran'ın henüz nükleer silahı olmadığını hesaplıyor ve biz fazlasıyla dikkatli bir şekilde programlarını izliyoruz. Şu anda uluslararası toplumun var olan zamanı ve mekanı kullanma sorumluluğu var" dedi. 


Obama, İran'a yaptırımların artacağını belirterek, "Diplomatik koordinasyonumuz sayesinde bu temmuz ayında İran'dan petrol ithalatı yasağı uygulanacak. Gittikçe kötüleşen, vahim sonuçlarla karşılaşan İranlı liderlerin hala doğru kararı vermeleri için fırsatları var. Ya milletler topluluğuna geri gelmelerini sağlayacak yolu seçecekler ya da çıkmaza girmeye devam edecekler. Geçmişine baktığımızda İran yönetiminin doğru yolu seçeceği yönünde bir garanti yok" şeklinde konuştu. 


Askeri bir saldırı hakkında çok konuşmanın küresel petrol talebini arttırarak İran petrolünün fiyatını arttırdığını ve bunun İran'a uygulanan yaptırımların etkisini azalttığını belirten Obama, "Bu durumların hem İsrail için, hem ABD için hem de dünya için ağırlığını hatırlamamızı istiyorum. Şimdiden savaş hakkında çok fazla başıboş laf var. Şimdi Teddy Roosevelt'in zaman tanımayan nasihatine kulak verme zamanıdır; 'Yumuşak konuş, büyük sopa taşı'" ifadesini kullandı. 


ABD Başkanı Barack Obama'nın bugün İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile yapacağı görüşmede, İsrail'i İran'a tek başına saldırmaması yönünde ikna etmeye çalışacağı tahmin ediliyor.