1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Öcalan’ı sınav sorusu yapan öğretim üyesine dava!
Öcalan’ı sınav sorusu yapan öğretim üyesine dava!

Öcalan’ı sınav sorusu yapan öğretim üyesine dava!

Sorunun basına yansıması üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na çok sayıda suç duyurusu geldi.

A+A-

 Başka sınav sorusu bulamadı, terörist başını sınav sorusu yaptı!

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (SBF) Abdullah Öcalan’ın 1978 tarihli “Kürdistan Devriminin Yolu Manifestosu” nu sınav sorusu yapan öğretim üyesi Yar. Doç. Dr. Barış Ünlü hakkında, “terör örgütü propagandası yapmak ile suçu ve suçluyu övmek” suçlarından 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

ÖCALAN’IN 2 YAZISINI FİNALDE SORDU

Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, “Türkiye’de Siyasal Hayat ve Kurumlar” dersini veren Yar. Doç. Dr. Ünlü, 9 Ocak 2015’te yapılan final sınavında öğrencilerine şu soruyu sordu: “Abdullah Öcalan’ ın yazmış olduğu, 1978 tarihli ‘Kürdistan Devriminin Yolu Manifestosu’ başlıklı broşür ile 2012 tarihli ‘Ortadoğu’da Yerel Sistem İnşası Olarak Demokratik Modernite’ başlıklı yazıyı; sömürge, ulus devlet, devrimci şiddet, demokrasi gibi kavramlara/ olgulara olan yaklaşımları bağlamında kıyaslayınız. Bunu, aradan geçen 34 yıl boyunca dünyada ve Türkiye’ de yaşanan değişimleri ve Kürt hareketinin Kürt toplumunun yaşadığı dönüşümleri içerecek şekilde yapınız.”

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bu sorunun basına yansıması üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na çok sayıda suç duyurusu geldi. Suç duyurularını inceleyen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu’nca soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Ünlü, suçlamaları reddederek, örgüt propagandası yapmak gibi bir amacı olmadığını ve dersin konusunun Kürt sorunu olduğunu söyledi. Soruşturmayı tamamlayan başsavcılık, Ünlü hakkında “terör örgütü propagandası yapmak ile suçu ve suçluyu övmek” suçlarından 7 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi. İddianame, terör davalarına bakan Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.