1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Öcalan'ın büyük PKK yalanı
Öcalan'ın büyük PKK yalanı

Öcalan'ın büyük PKK yalanı

PKK'nın asayiş birimlerinin Cizre'deki görüntüleri Türkiye gündemine oturdu. Son 3 aydır sokak eylemlerinin eksik olmadığı ilçede yaklaşık 20 gün önce serhildan (başkaldırı) ilan edilmişti.

A+A-

Tek tip ve yüzleri puşi ile kapatılan PKK'nın sözde asayiş birimlerinin, benzeri törenleri 15 günde bir yaptığı öğrenildi. Çözüm süreciyle birlikte PKK'lıların Türkiye sınırlarını terk etmesi bölgede huzurlu bir ortam oluşturmuşken Cizre'de provokasyon amaçlı asayiş birimleri kurulması dikkat çekti. Yüzleri kapalı ve tek tip kıyafetleriyle dikkat çeken grubun PKK flamaları ve Öcalan fotoğraflarının altında yemin ederek yol kontrolü yaptığı ortaya çıktı.

Hava fişeklerin de atıldığı sözde diploma törenine akşam saatlerinde polisin müdahale ettiği ve grubun dağıtıldığı öğrenildi. Abdullah Öcalan'ın daha önce 'Öz savunma birlikleri kurulsun' şeklindeki açıklaması sonrası, PKK'nın Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) adlı sözde bir asayiş birimi inşa ettiği belirlendi. 23 Haziran 2013 tarihinde oluşturulduğu belirlenen YDG-H, Cizre'de gençleri örgütleyerek yaptığı yemin töreni sonrası yol kontrolü yaparak vatandaşlara kimlik sordu. Yüzleri puşiyle kapatılan grup, amacını da "Kürdistan'da sömürgeci uygulamalardan halkımızı savunmak, Önder Apo'yu özgürleştirmek" olarak ilan etti.

KADIN BİRİMİ DE VAR

Bölgede güvenlik güçlerinin hassas davranmasını fırsat bilen provokatörlerin Cizreli gençleri örgütsel çalışmalarda kullandıkları tespit edildi. Sözde asayiş birliklerinin 14-25 yaş arası gençlerden oluşturulması ise dikkat çekti. Gençlerin, 'kurulacak olan sözde Kürdistan'da asayiş görevlisi olacakları' şeklinde kandırılarak bir araya getirildiği öğrenildi.Haziran ayından itibaren Cizre başta olmak üzere Silopi ve Şırnakmerkezde PKK'lı grubun sokak eylemleri başlatarak 'serhildan' kararı aldığı belirtildi. Serhildan ile beraber sözde asayiş biriminin kadın kolu olan Yurtsever Devrimci Genç Kadın Hareketi'nin (YDGK-H) de kurulduğu tespit edildi.

Valilik soruşturma başlattı

Şırnak Valiliği, PKK'nın Cizre'de sözde asayiş birimi kurduğu yönünde haberlerin yayımlanması üzerine soruşturma başlattı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, ''Cizre ilçemizde, 23 Haziran'da PKK/KCK terör örgütünün gençlik yapılanmasına ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan görüntülerin niteliği ve olayla ilgili gerekli çalışmalar etkin bir şekilde başlatılmıştır. Normalleşme sürecini ve huzur ortamını bozmak amacıyla karanlık odaklarca yürütülen bu tür eylemlere yönelik mücadelemiz kararlılıkla sürdürülecektir'' denildi.

Demirtaş: Biz de araştırıyoruz

BDP lideri Selahattin Demirtaş, konuyla ilgili kendilerinin de inceleme başlattıklarını söyledi. Olayı basından öğrendiklerini dile getiren Demirtaş, "Olayın detaylarını bilmiyoruz. Cizre ilçe teşkilatımız aracılığıyla oradaki partililer aracılığıyla bir soruşturma yaptıracağız. İşin özü nedir, kimlerdir, amacı nedir? Araştırma sonucunda biz de öğrenmiş olacağız. Böyle bir dönemde bu tür çalışmaya kim, niye ihtiyaç duyar doğrusu biz de bilmiyoruz" dedi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ