1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Oda Tv davası gergin başladı
Oda Tv davası gergin başladı

Oda Tv davası gergin başladı

Oda TV davası, İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde devam ediyor...

A+A-

 Gergin başlayan duruşmada, tutuksuz sanıklardan İklim Bayraktar'ın ifadesi öncesi diğer sanıkların tamamı mahkeme salonundan dışarı çıkarıldı. Hakim, kararına gerekçe olarak Bayraktar'ın ağlamasını gösterdi.

Ergenekon soruşturması kapsamında açılan Oda TV davasına İstanbul Özel Yetkili 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün devam ediliyor.

Saat 10.00'da başlaması beklenen duruşma kar yüzünden bir saat ertelendi. Karlı havaya rağmen katılımın yüksek olduğu ve içeri giremeyenlerin mahkeme binası dışında bekledikleri de gelen haberler arasında.

"CÜMLETEN HAYIRLI CUMALAR"

Saat 11.00 sularında sanıklar salona alındı. Tutuklu sanıklardan Müyesser Yıldız, girişte, "Cümleten hayırlı Cumalar" diyerek salonu selamladı. Tutuksuz sanıklardan İklim Bayraktar da salonda ancak Mümtaz İdil yok.

Yoklamanın ardından hakim, ses kayıtlarıyla ilgili TÜBİTAK raporunun ve Doğan Yurdakul'un sağlık raporunun mahkeme heyerine ulaştığını belirtti. Yurdakul'ın raporda tahlil ve tedavi gerektiği yönünde hükümler olduğunun altını çizen hakim, bu durumun göz önüne alınacağını söyledi.

KÜÇÜK SİNİRLENDİ

Yalçın Küçük, Hanefi Avcı ve Nedim Şener'i kast ederek, "Diğer tanıkların ifadeleri yüzünden bana söz hakkı doğdu. Bizle ilgili çok ağır suçlamalar yaptılar. 15 dakika konuşmak istiyorum" dedi.

Sinirlenen Küçük, "Ben arkadaşlara sormak istiyorum, onlara emir verdim mi, vermedim mi?" diye konuştu.

Hakim, Küçük'e, "Size konuşmanız için yeterince zaman vereceğiz" dedi.

İklim Bayraktar'ın sorgusunun ardından avukatların taleplerine geçileceğinin açıklanması üzerine Küçük'ün avukatları çapraz sorgu yapılmasını istedi. Böyle bir durumda tahliye taleplerine sıra gelmeyebilir.

Ancak çapraz sorgunun bugün yapılmayacağı da bildiriliyor.

AĞLIYOR AMA...

Deniz Baykal'ın kendisini taciz ettiği iddiası ile gündeme gelen İklim Bayraktar duruşmada, gizli tanıklar gibi muamele görüyor.

Kadın gazeteci için bu kararın alınmasının gerekçesi ise sağlık durumu ve "ağlama nöbetlerine girmesi" olarak gösterildi.

Diğer sanıkların avukatlarının yaptığı itirazlara hakim, "sanık ağlıyor ama..." diyerek karşı çıktı.

GİZLİ TANIK GİBİ

Başı önünde gelişmeleri izleyen İklim Bayraktar'a "gizli tanık" gibi ifade ortamı sağlanınca avukatlar bu duruma da itiraz etti. Bayraktar ile avukatının böyle bir talebinin olmadığı belirtilince mahkeme heyeti kısa bir ara verdi. Aradan hemen sonra da sanık avukatlarının itirazları reddedildi. Mahkeme heyeti bu kararı kendi insiyatifyle aldığını ilan etti. İklim Bayraktar ifadesini sanıklar olmadan vermeye başladı.

İFADESİNDEN SATIRBAŞLARI

*"Soner Yalçın ile iki kere telefonda, bir kere de yüz yüze görüştüm. Barış Pehlivanoğlu'nu ilk kez mahkemede gördüm."

*Oda Tv, muhalif bir mecra idi. Çok sevdiğim gazetecilik mesleğini en iyi orada icra edebileceğimi düşündüm.

*"Savcıyla pazarlık yaptığım ve öyle serbest bırakıldığım iddia ediliyor. Beni ajan, provakatör diye, olay kadın diye lanse ettiller"

*"Beni komplocu ilan edenler kitabımdan sonra niye susuyorlar. Yaşadığım her şeyi bir savunma gibi kitaba döktüm"

*"Ben bu davanın sanığı değil, ancak mağduru olabilirim"

*"Sanıklardan kimse bu davanın başından beri selam bile vermiyorlar. Bu nasıl örgüt?"