1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Oğlu askerde olan aileye maaş müjdesi
Oğlu askerde olan aileye maaş müjdesi

Oğlu askerde olan aileye maaş müjdesi

Başbakan Erdoğan, grup konuşmasınad şehit yakınları, gaziler ve terör mağduru siviller için yeni düzenleme müjdesi verdi. Erdoğan, "İhtiyaç sahibi olan ailelere askerlik süresince ayda 250 TL ödenecek" dedi

A+A-

Partisini grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şehit yakınları, gaziler ile terör mağduru siviller için yapılan yeni düzenlemeyi açıkladı. Düzenlemeyle vazife ve harp malullerine sağlanan hakların kapsamını genişletiklerini belirten Erdoğan, "Vazife ve harp malulü kapsamında olan TSK mensubu ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakınlarına 2, malul olanlara ise 1 istihdam hakkı getiriyoruz" dedi.

AYRIM KALDIRILDI

Vazife malullüğü kapsamında bulunan diğer kamu görevlilerine bir istihdam hakkı getirileceğini belirten Erdoğan, ''Buna ek olarak terör mağduru sivil vatandaşlardan hayatını kaybedenlerin yakınlarına veya malul olanlara da 1 istihdam hakkı getiriyoruz.

Sosyal güvencisi olanların maaş hakkından yararlanmasına imkan sağlıyoruz'. Örneğin Afyonkarahisar'daki o talihsiz olan askerlerimizin yakınlarına sadece maaş veriliyordu, şimdi maaş artı 2 istihdam hakkını bu düzenlemeyle şehitlerimizin yakınlarına getirmiş oluyoruz'' diye konuştu.

Evladı askerde olup muhtaç olan ailelere de çocuğu askerde olduğu süre boyunca düzenli olarak ayda 250 lira ödeme yapılacağını açıklayan Erdoğan, yeni bir düzenlemeyle şehit yakını ve gazilerden su ve elektrik ücretlerinde indirim imkanından yararlanamayanların tamamının artık bu haktan yararlanma imkanına kavuşacağını belirtti. Eerdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

FAİZSİZ KONUT KREDİSİ

"Ayrım yapmadan tüm şehit yakını ve gazilerimizi bu kapsama alıyoruz. Vazife ve harp malulü kapsamında olup faizsiz konut kredisinden yararlanamayanlara da faizsiz konut imkanı getiriyoruz. Hak sahipleri bu çerçevede 73 bin lira, 20 yıl vadeli faizsiz konut kredisi kullanabilecekler.''

Milliyetçilik hazineyi boşaltmak değildir

Başbakan Erdoğan, konuşmasında 2001 krizinin araştırılması için kendisine "Hodri Meydan" diyen MHP lideri Devlet Bahçeli'ye cevap verdi. "Madem hodri meydan dedin, çalışmalar başlar, her şey ortaya çıkar" diyen Erdoğan, milliyetçiliğin slogan atmak; gençleri birbirine kırdıracak çağrılar yapmak; devletin kasasını, hazinesini boşaltmak, ülkeye, millete milyarlarca dolar fatura ödetmek olmadığını belirtti.

Erdoğan, ''Milliyetçilik, tarihine, ecdadına, ecdadından kalma yadigarlara sahip çıkmaktır; dünyanın her tarafına ulaşmak, her tarafına barış mesajları iletmek, dünyanın her tarafıyla işbirliği tesis etmektir. En önemlisi milliyetçilik, 'milliyetçiyim' diyenlerin boşalttığı devlet kasasını doldurmaktır'' dedi.

Kendisini tarih bilmemekle suçlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na, ''Mazi kalbimde bir yaradır'' şarkı sözüyle cevap veren Erdoğan, ''Tarih, Kılıçdaroğlu'nun kalbinde yara olduğu için bizim verdiğimiz tarih derslerini bir türlü öğrenemedi. Kılıçdaroğlu'nun Dersim tarihi sıfır, CHP tarihi sıfır, demokrasi tarihi sıfır. İstanbul şehir tarihi sıfır, futbol tarihi sıfır, İslam ve Türkiye tarihi yıldızlı sıfır'' dedi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ