1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğrencilerden 15 Temmuz şehitlerine vefa!
Öğrencilerden 15 Temmuz şehitlerine vefa!

Öğrencilerden 15 Temmuz şehitlerine vefa!

İşte detaylar...

A+A-

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Kanuni Anadolu Lisesi'nde düzenlenen ‘15 Temmuz Zaferi ve Demokrasi Şehitleri Anma Programı'na katıldı. Anma programında darbe girişimini anlatan slayt gösterisi, öğrenciler tarafından okunan şiirler ve müzik dinletileri beğeniyle izlendi. Öğrencilerin konuşmalarında dile getirdiği  ‘Şehidim sen rahat uyu, vatan bize emanet’ sözleri dinleyicilerden büyük alkış topladı.

Konuşmasında 15 Temmuz'da bu milletinin iradesini çiğnemek isteyenlere karşı büyük bir duruş sergilediğini dile getiren Kanuni Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Balaban, “İstanbul’da hain saldırıda şehit olan bütün polislerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağolsun. 15 Temmuz’da Büyük Türk milleti bir kez daha büyüklüğünü gösterdi. Türkiye'ye parçalayacaklarını, devleti böleceklerini düşünen hainler 15 Temmuz'da milletimiz tarafından hüsrana uğratıldı. Bu darbe girişimini,  milletimize, demokrasimize, aydınlık geleceğimize ve sizlere karşı yaptılar. Ve karşılığını da aldılar. Darbe girişimin başarısızlığa uğratılmasıyla Türk milleti bir kez daha tarih yazdı. Bu ülke her zaman bağımsızdı ve bundan sonra ilelebet bağımsız kalacaktır.” sözlerine yer verdi.


EN KUTSALIMIZ OLAN DİNİMİZİ KULLANDILAR

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç ise konuşmasında Türkiye’nin ekonomik, teknolojik ve askeri alanda yaptığı kalkınma hamlesi nedeniyle bu darbe girişimine maruz kaldığını belirterek, “Geçmişi de geleceğimizi de bir değerlendirmemiz lazım. Düşmanlarımız rahat durmuyor. İstanbul’da şehit edilen bütün polislerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Devletimiz onların intikamını misliyle alacaktır. O nedenle, 15 Temmuz ne sebep, ne de sonuçtu. Bu milli iradeye, demokrasiye karşı müdahale idi. Her ne kadar 15 Temmuz’a bir darbe ise de bunu daha başka bir şekilde nitelendirmemiz lazım. 15 Temmuz tıpkı 1915 gibi, 1919 gibi ve 1920 gibi Türkiye’yi işgal etmek isteyenlere karşı milli mücadelenin yaşandığı bir dönemdi. Çünkü bu olay darbeden çok memleketi işgal girişimiydi. Maalesef, 15 Temmuz en kutsalımız olan dinimizi kullanan ve bu milletin ekmeğiyle beraber yetişen birilerinin, hain emelleri uğruna memleketimizin kurumları içerisine sızan bir ihanet şebekesinin hareketiydi. Bu ihanet şebekesinin arkasında tıpkı 1915’te olduğu gibi şimdi de o emperyal güçler vardı. Şu da merak konusuydu. Neden İslâmi cemaatin bir lideri kendi ülkesinde değil de Müslüman olmayan bir ülkede yaşamayı tercih etmişti. Bu sorunun cevabını da 15 Temmuz ile birlikte öğrenmiş olduk.” diye konuştu.

BATI, İNSAN HAKLARINDA SINIFTA KALDI 

Konuşmasında Türkiye’nin dışarıya muhtaç olmadan, kendi ürettikleriyle güçlenmeye başladığını kaydeden Başkan Genç, “Milli gelirimiz arttı. Standartlarımız daha da yükselmeye başladı. Bu ekonomik kalkınmayla beraber birilerinin gözüne fazla batmaya başladık. Bu güçlenen ülkenin cumhurbaşkanı yeryüzünde zulme, adaletsizliğe karşı ses çıkarmaya başladı. Zulme karşı, hakkı savunmaya başladı. Ve dünya beşten büyüktür dedi. Ve dolasıyla bu coğrafyada her zaman emelleri olan ülkeler kendi stratejik adımlarını atmaya başladı. Tarih boyunca bu milletleri sömüren güçler yine bu ülkeleri sömürerek Suriye ve Irak’ta kendi güçlerine güç katmak için harekete geçtiler. Gelinen noktada Avrupa insan haklarında sıfırı çekti. Bundan sonra muasır medeniyet bizim medeniyetimizdir. Bizim medeniyetimiz bütün medeniyetlere örnek olacaktır. Muasır medeniyet biziz zaten. Batı, insan haklarını ve demokrasiyi sadece kendi için geliştirdi. Bizim medeniyetimiz ise bütün insanlar için bu değerleri savunuyor. İşte o medeniyeti yeniden inşa etmek üzere 21. yy’da yeniden ayağa kalktık. İşte 15 Temmuz bu nedenle Türkiye’yi kendi çıkarlarına alet etmek isteyenlerin tarihidir. Bu milletin dinini ve paralarını sömürerek ülkemizi işgal etmeye çalıştılar. Bunlar her şeyi hesap ettiler. Ama şunu hesap edemediler. Milletimizi hesap etmediler. Bizim medeniyetimiz gücün değil, adaletin hâkim olduğu bir medeniyettir. Milletimiz daha önceki darbelerde bir reaksiyon göstermedi. Şimdi ise bu darbeye dur dedi.”


ÖĞRENCİLERE NASİHAT ETTİ

Konuşmasının son bölümünde öğrencilere daha çok çalışmaları gerektiği nasihatinde bulunan Başkan Genç, bilgiye hakim olanın gücü elinde bulundurduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: Daha yapmamız gereken çok iş var. Daha çok çalışacağız. Zaman bilgi çağı olduğu için bilgiye ulaşacağız. Daha çok üreteceğiz. Bilgiye hâkim olan gücün sahibi olduğu için bu uğurda daha çok gayret edeceğiz. Rakipleriniz sizin aranızda olan, yanınızda oturduğunuz kardeşleriniz değildir. Rakipleriniz Almanya’da olan gençlerdir. Amerika ve İngiltere’de sizin çağınızda olan gençlerdir. Onlarla yarışacaksınız. Şunu da unutmayın! Biz güçlü olduğumuzda adaletle hükmedeceğiz. Daha önce de adaletle hükmettik. İşte üç milyon Suriyeli kardeşimizi Anadolu’ya aldık ve onlara bakıyoruz. Netice olarak biz bu toprakların ne şekilde bize vatan olarak bırakıldığının bilincindeyiz. Bu toprakların sınırları diğer ülkeler gibi cetvelle çizilmiş değildir. Şehitlerin kanıyla çizilmiştir. İşte bu nedenle 15 Temmuz’da tankların önüne çıkan milletimiz, bu ruhu Çanakkale’den alıyor. Bu ruhu her zaman yaşatmalıyız. Bunun dışında yüzü gözü bizde ulan masum insanlar var. Onlara karşı da sorumluluklarımız var. O nedenle her zamankinden daha çok çalışıp bilgiye ve teknolojiye sahip olmayız. Ancak bu şekilde güçlü bir devlet oluruz.