1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. OHAL Komisyonu başkanı kimdir?
OHAL Komisyonu başkanı kimdir?

OHAL Komisyonu başkanı kimdir?

OHAL Komisyonu başkanı kimdir?

A+A-

OHAL Komisyonu Başkanlığı'na getirilen Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş'in uzun tutukluluk sürelerine eleştirileri ile tanındığı ortaya çıktı. Menteş, taş atan çocuklara yönelik verilen cezalara koyduğu muhalefet şehri ile gündeme gelmişti.

 

Diyarbakır'da taş atan çocuklara verilen ağır cezalar ile uzun tutukluluk sürelerini eleştiren ve o dönem HSYK tarafından ani bir kararla özel yetkili mahkemeden alınarak Adana'ya gönderilen hâkim Selahaddin Menteş, OHAL Komisyonu Başkanlığı'na getirildi. Halen Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüten Menteş, KCK ana davasında uzun tutukluluk sürelerini eleştirmişti. Menteş bu eleştirileri nedeniyle , heyetteki diğer hâkimlerle ters düştü.

 

Menteş, paralel yapının mağdur ettiği hakimler arasında yer alıyor. Menteş, HSYK'nın ani bir kararıyla Özel Yetkili mahkemeden alınarak düz mahkemeye atandı. O dönemde Menteş'in, terör davalarında ezberbozan kararlarından rahatsız olan 'paralel yargı' tarafından, özel yetkili mahkemeden sürüldüğü iddia edildi. Selahaddin Menteş daha sonraki dönemde ise tayin istememesine rağmen Adana'ya atandı.

 

Menteş, son olarak Adalet Bakanlığı'nda müsteşar yardımcılığı görevine getirildi.

 

OHAL KOMİSYONU ÜYELERİ DE BELLİ OLDU

 

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş Komisyon Başkanı oldu. Komisyon, FETÖ soruşturmaları kapsamında görevinden ihraç edilen 130 binden fazla asker, polis, memur ve diğer kamu görevlisinin itirazlarını değerlendirecek.

 

OHAL Komisyonu’nun üyeleri, Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Karagöz, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanı Hakim Esat Işık, Danıştay Tetkik Hakimi Murat Aytaç, Mülkiye Baş Müfettişi Hasan Işıldak, MEB Atama Daire Başkanı Mustafa İkbal ve Devlet Denetleme Kurulu Uzmanı Salih Tanrıkulu olarak belirlendi.