1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. OHAL ne zaman bitecek?
OHAL ne zaman bitecek?

OHAL ne zaman bitecek?

OHAL ne zaman bitecek?

A+A-

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sonucu 20 Temmuz'da ilan edilen ve süresi uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL) ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Selvi, bu yazısıyla OHAL'in bir süre daha devam edeceğini söyledi.

 

İşte Selvi'nin o yazısı...

 

Şimdi gelelim OHAL sürecinde bölgede atılacak adımlara.

 

Başkanlık sistemiyle birlikte artık yüzde 10 barajı geride kaldı, yeni bir baraj ortaya çıktı. Yüzde 50 artı 1'i alamayan başkan olamayacak. Cumhurbaşkanı ülkeye yeni bir heyecan getirmeye, AK Parti'nin reformist yapısını güçlendirmeye hazırlanıyor. Daha kapsayıcı olan ve yüzde 100'e hitap eden politikalara yönelinecek.

Peki, OHAL sürecinde bu nasıl yapılacak? OHAL ne zaman kalkacak?

 

OHAL'in 2017 yılında sürmesi bekleniyor. "OHAL konusunda bir değerlendirme yapabilmek için 2017 sonbaharını görmek lazım" 2017 sonbaharında ne görülecek?

 

1- Suriye'deki durum her an stratejide değişiklik yaptırabilecek kadar önemli. ABD'nin YPG ile işbirliğinin boyutlarının netleşmesi ve bunun Türkiye'ye yansımalarını görmek lazım. Çünkü ciddi bir beka sorunu ile karşı karşıyayız. Suriye'deki gelişmeler nedeniyle her an Irak ve Suriye'de operasyon yapma ihtimali sürüyor.

 

2- PKK, Suriye ve Irak'taki kazanımlarını kalıcı hale getirmek istiyor. Oraya motive olmuş durumda. Örgütün Irak ve Suriye'ye odaklanmasını operasyonel anlamda değerlendirmek ve sonbahara kadar PKK'yı minimize etmemiz lazım. Hem Suriye'deki durumu hem PKK ile mücadelenin geldiği aşamayı görmeden adım atılamaz.

 

3- Sonbahardaki tabloya göre HDP'lilerin durumu yeniden değerlendirilebilir. Gelişmelerin seyri olumlu olursa önleri açılabilir ya da tam tersi olabilir.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve Rusya'nın desteğiyle Suriye'de oluşturulmak istenen, "PKK koridoru"na odaklanmış durumda. Çözüm sürecini akamete uğratan gelişmelerin başında PKK'nın Suriye'deki kazanımları geliyordu. Suriye konjonktürü bu kez Türkiye'nin normalleşmesinin önündeki en önemli engele dönüştü. Giyotin gibi çift taraflı kesiyor.

 

OHAL KOMİSYON ÜYELERİ BELLİ OLMUŞTU

 

Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım, dün son defa Genel Başkan olarak katıldığı AK Parti grup toplantısında, OHAL komisyonu üyelerinin belli olduğunu söylemişti. OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun başkanlığına, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş getirilmişti.