1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Okul çağındaki çocuğa devlet desteği kaç lira?
Okul çağındaki çocuğa devlet desteği kaç lira?

Okul çağındaki çocuğa devlet desteği kaç lira?

Okul çağındaki çocuğa devlet desteği kaç lira?

A+A-

Okul çağındaki çocuğa para desteği. Devletin her alanda yaptığı desteklerden yeri gelince sizleri haberdar ediyoruz.Bu yazımızda toplum tarafından çok bilinmeyen bir destekten bahsedeceğiz .Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuklarına bakamayan ailelere sağlanan destekler, bu yılda yani 2017’de memur maaşlarına yapılan zamla birlikte arttı.Peki 2017 yılında bu tutar ne kadar oldu?yazımızda bulabilirsiniz.

 

Bu Uygulama Nedir? Kim Yürütür?

 

Okul çağındaki çocuğa para desteği. Bu uygulama,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca ,Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülür.Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti adı altında yapılan bir uygulamadır.Bakanlık kontrolüyle yapılan uygulamada,  yoksul durumdaki ailelerin çocukları baz alınıyor.Buna göre,çocukların sadece ekonomik yetersizlikler yüzünden yurtlara vermesinin önüne geçmek amaçlanıyor.

 

Verilecek Yardım Miktarı Ne Kadardır?

 

Okul çağındaki çocuğa para desteği. Maddi durumu yetersiz olan aileler için verilecek tutarlar değişiklik göstermektedir. Çocuğun ilköğretim, orta öğretim ve yüksek öğretim düzeyine göre miktarlar değişebiliyor.2017 yılında verilecek maddi yardımlar aşağıda belirtilmiştir

 

–Çocuğu okul öncesi eğitim çağında olan ailelere yapılacak yardım: 456,28 TL

 

-Çocuğu ilköğretim çağında olan giden ailelere yapılacak yardım: 684,41 TL

 

-Çocuğu ortaöğretim çağında olan  ailelere yapılacak yardım: 730,04 TL

 

-Çocuğu yükseköğretim çağında olan ailelere yapılacak yardım: 821,30  TL maddi destek verilecek.

 

Konuyla ilgili şartlara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bu Miktarlar Maaş Şeklinde Mi Verilecek?

 

okul çağındaki çocuğa para desteği. Sosyal ve ekonomik destek hizmeti ödemeleri maaş ödemesi değildir. Ailenin ekonomik koşullarınızı iyileştirme ve değiştirme çabalarını desteklemesi, çocuklarının bu süreçte zarar görmeden bakımı ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla geçici süre ile yapılmaktadır.Yardım alan kişilerin  kendi kendilerine yetecek hale gelebilmeleri, bir iş ve meslek edinerek ailesini geçindirebilecek duruma gelmek için çaba göstermeleri gerekmektedir.

 

Bu Yardımdan Nasıl Yararlanılır?

 

okul çağındaki çocuğa para desteği .Öncelikle, bir dilekçe ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine başvurulur. Meslek elemanı olarak görev yapanlar (Sosyal Çalışmacı, psikolog, çocuk gelişimcisi, psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmeni ve sosyolog) müracaat da bulunan kişi ile bir ön görüşme yapar. Durumunun sosyal ve ekonomik destek ile desteklenmesi uygun olduğu kanısına varıldığı takdirde başvuruda bulunan kişiye kayıt açılır ve dosyası oluşturulur. Daha sonra bu kişiler hakkında sosyal inceleme yapılır. Sosyal inceleme sonucunda sosyal ve ekonomik destek hizmeti ile çocuklarının ailesi yanında desteklenmesi uygun görülen verilmesine karar verilen kişilerin için gerekli işlemler başlatılır.