1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. OKULLARDA UZUN SAÇ ARTIK SERBEST!
OKULLARDA UZUN SAÇ ARTIK SERBEST!

OKULLARDA UZUN SAÇ ARTIK SERBEST!

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer bir Tv programında yaptığı açıklamada...

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı kılık kıyafeti düzenleyen yönetmeliği değişmesiyle okul ve sınıflarda  tek tip kıyafet zorunluluğu sona ererken, imam-hatiplerde türban serbestliği getirildi.


Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer bir Tv programında yaptığı açıklamada , yapılan değişikliklerin sadece kıyafetler olmadığını söyledi.

Bundan böyle öğrencilerin saç uzatabileceğini söyleyen Dinçer, "Çocukların saçlarının uzun diye okul idaresi tarafından kesilmemesini sağlayacak türden tedbirler de var. Şayet okul yöneticilerimiz şimdiden onu uygulamaya koyarsa mutlu olurum" diye konuştu.

Dinçer, yönetmeliğin türbana serbestlik şeklinde algılanmasının doğru olmadığını da vurguladı.

İmam-hatip okullarında kız öğrencilerin başlarını örtebileceklerini kaydeden Dinçer, şöyle devam etti:

"Diğer okullarımızda ise Kuran-ı Kerim seçen çocuklarımız yani Kuran-ı Kerim'in kendi usul ve adabına uygun bir şekilde başlarını örtebilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz ne yaptığımızın farkındayız, yani bu hükümet yönetmeliği olduğuna göre aslında eğer öyle bir niyeti olsaydı bütünüyle bu yönetmelikte onu serbest hale getirirdik. Yaptığımız uygulama aslında eğitimin ihtiyaçları doğrultusunda yapılan bir uygulamadır."