1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Öldürmenin Dini, Mezhebi Yoktur!
Öldürmenin Dini, Mezhebi Yoktur!

Öldürmenin Dini, Mezhebi Yoktur!

Erdoğan'dan açıklama...

A+A-

 Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Forumu İstanbul'da başladı. Forumun açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, ülkemizde ve dünyada yaşanan terör ve saldırılara değindi ve öldürmenin dini ve mezhebi olmadığını söyledi.İşte Erdoğan'ın konuşmasından önemli satırbaşları...


"Son yıllarda dünya genelinde çok acı olaya şahit olduk. Doğal afetlerden, depremlerde, sel baskınlarından söz etmiyorum. İnsanın insana kastetmesi neticesinde insanlığı ayaklar altına alan saldırılar gerçekleştirildi. Genç bir insan ikna edilerek hipnotize edilerek, ilaç verilerek şehirlerin en kalabalık caddelerine gönderilip üzerindeki bombayı patlatıyor. Masum kadınlar çocuklar ölüyor. Sivil vatandaşlar hayatını kaybediyor. Ardından bu eylemi organize edenler ortaya çıkıyor. Bunu biz yaptık diyorlar.


Burada şu hususun altını çizmek istiyorum.


Canlı bombalar, suikastler, din- mezhep çatışmaları sadece Ortadoğu sınırları içinde olan hadiseler değil. Savaş ve terör halleri tarihin her döneminde yaşandı.


Yıllardır Avrupanın, batının, Ortadoğu ve Afrika'ya kayıtsız kalan ülkelere dikkat çekmek istedik. Öldürmenin dini mezhebi yoktur. Terörün de insafı, sınırları yoktur. Yanıbaşındaki ülkelere kayıtsız kalanlara gün gelir o saldırıların kendi ülkelerini de vurabileceğinin uyarılarını yaptık.


Tarihte yaşadığımız hadiselerden çıkardığımız derslerle farklı bir dünya inşa edilmesinin gerekliliğine inanıyoruz onun için medeniyetler ittifakı diyoruz.


Türkiye olarak tarihin savaşlar üzerinden yazılmasına ve okunmasına karşı çıkıyoruz. Bu gelecek nesillere yapılacak en büyük haksızlık.


Bu ülke bu şehir, bugünde barışın huzurun dosluk ve kardeşliğin merkezidir.


"İSTANBUL'A BAKIN KENDİNİZİ BULUN"


Salonda bulunan her misafirimiz; İstanbul'da kendi ülkesine tarihine milletine ilişkin bir iz, ses ve lezzet bulacaktır. Bütün insanlık İstanbul'a bakarak kendisini bulabilecek. Biz geçmişe değil geleceğe bakıyoruz. Öfkenin kabartıldığı değil, dostluğun büyütüldüğü bir geleceğe bakıyoruz.


Bizden ziyade çocuklarımızı ve torunlarımızı tehdit eden meseler var. Terörden yoksulluğa, çevrenin kirlenmesinden inanç çatışmasına kadar sorun var. Biz bu sorunların birçoğunu atalarımızdan miras aldık. Onun için biz çocuklarımıza böyle bir miras bırakmayacağız. 


Geleceğimiz, çocuklarımız adına küresel vicdanı uyandırmak zorundayız. Çocukların ailelerini, ırklarını, ülkelerini, inançlarını seçme özgürlükleri yoktur. Onun için her bir çocuk, bebek ailesinin olduğu kadar insanlığın üyesidir. Libya'da öldürülen, Norveç'te öldürülen çocuklar; bizim de çocuklarımız. Filistin'de katledilen yavrular Filistinli anne babalar kadar, bizim de çocuklarımız. Bugün Suriye'de katledilen çocuklar da bizim çocuklarımız.


Tarih boyunca iyiler kazanmış kötüler kaybetmiş vicdanlarda mahkum olmuştur. Zülume rıza zulümdür. Zalimlerin yanında yer almak zalimliği benimsemektir. Gelecekte de sadece iyiler kazanacak. Hak ve hukuk hiçbir zaman kaybeden olmayacaktır.


Medeniyetler ittifakı girişimini dünya, çocuklarımız, geleceğimiz adına önemli bir girişim olarak görüyoruz."