1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Olimpiyat Meşalesi yarın yola çıkacak.
Olimpiyat Meşalesi yarın yola çıkacak.

Olimpiyat Meşalesi yarın yola çıkacak.

Gençlik Olimpiyat Oyunları meşalesi yola çıkıyor

A+A-

23-30 Temmuz 2011 tarihleri arasında  Trabzon’da yapılacak 11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları için 24 Mayıs’ta Atina’dan alınıp İstanbul’a getirilen  Olimpiyat  Meşalesi yarın  Trabzon’a ulaştırılmak üzere törenle yola çıkarılıyor.

İlk modern olimpiyatların 1896’da yapıldığı  Yunanistan’ın başkenti  Atina’daki  Panathenaic Stadyumu'nda 24 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen törenle   Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve Türkiye Milli  Olimpiyat Komitesi’ne (TMOK) teslim edilen  ve İstanbul  Olimpiyat Evi’ne konulan  Olimpiyat  Meşalesi oyunlar için yarın yola çıkarılacak.

 TMOK'DA MUHAFAZA EDİLİYOR

Bunun için önce  Olimpiyatevi’nde sonra da Taksim Anıtı’nda tören düzenlenecek. TMOK’da özel bir fenerin içinde muhafaza edilen  Olimpiyat Ateşi için,  Olimpiyatevi’ndeki tören saat 11.00’de yapılacak. TMOK yetkilileri,  Yunanistan’dan alındığı günden itibaren özel bir fenerde korunan  Olimpiyat Ateşi’ni, EYOF temsilcileri ile birlikte meşaleyi yakıp teslim edecekler.

Teslim töreninin ardından “ Meşale Koşusu”, Galatasaray Lisesi-Taksim güzergahında gerçekleştirilecek ve saat 14.00’de başlayacak. Koşuya oyunlarda yer alan 9 branşın sporcuları da katılacak.  Koşu, Taksim Meydanı’nda kurulacak olan platformda son bulacak ve platform önünde bulunan 2.5 metre boyundaki dev meşale tutuşturulacak.

 İKİNCİ DURAK ANKARA

Olimpiyat  Meşalesi’nin  Trabzon’a gelmeden önceki ikinci durağı olan Ankara’da ise, 17 Temmuz Pazar günü bir dizi etkinlik gerçekleştirilip, meşale son durağı olan  Trabzon’a yola çıkarılacak.

 YUNANİSTAN'DA YAKILDI

Olimpiyat Ateşi’nin Türkiye’ye geliş macerasıDünya’nın en önemli spor organizasyonları arasında yer alan Avrupa Gençlik ve Olimpik Oyunları meşalesinin Türkiye’ye teslimi için 24 Mayıs Salı günü  Yunanistan’ın başkenti Atina’da özel bir tören düzenlendi.

İlk olimpiyatların yapıldığı Panathenaic Stadyumu'nda yapılan törene  Olimpiyat Marşı'nın okunması ile başlandı. Daha sonra ellerindeki zeytin dalı ve meşale ile olimpiyat geleneğindeki dua sahnesi canlandıran genç kızlar tarafından meşale yakıldı.

Yakılan meşale de Yunanlı sporcu Leftezis Theoolozou tarafından, Türk sporcusu Sevda Hanım Seyis'e teslim edildi.  Sevda Hanım Seyis, meşale ile kısa bir koşu yaptı.  Meşale Ateşi  Yunanistan Milli  Olimpiyat Komitesi Başkanı Sypros Capralos tarafından  Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'na teslim edildi.  Meşale hiç söndürülmeden özel bir izin alınıp uçakla Türkiye’ye getirildi.