1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ölüm döşeğinde Erdoğan'a vasiyet!
Ölüm döşeğinde Erdoğan'a vasiyet!

Ölüm döşeğinde Erdoğan'a vasiyet!

Bosna Hersek'in eski Cumhurbaşkanı, Bosna Hersek'i Başbakan Erdoğan'a emanet etmiş...

A+A-

Bosna Hersek'in eski Cumhurbaşkanı Aliya İzzet Begoviç, ölüm döşeğindeyken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesinde "Sen Osmanlı Torunusun" Bosna Hersek'i sana emanet ediyorum. " dediği öğrenildi.

Bir dizi ziyaret için Kocaeli'ye gelen Karadağ İslam Birliği Meşrihat Başkanı Rıfat Fejzic, katıldığı bir programda, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı rahmetli Aliya İzzetbegoviç'i, vefat etmeden önce son ziyaret eden kişinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.

O ziyarette kendisinin de orada bulunduğunu belirten Fejzic, Başbakan'ın o esnada Brüksel ziyaretini gerçekleştirdiğini, ziyaret sonrası Türkiye'ye dönmek üzere olduğunu, fakat gelen bir telefonla Aliya İzzet Bbegoviç için rahatsızlığından dolayı rotayı değiştirip Bosna Hersek'e geldiğini belirtti.

"SEN OSMANLI TORUNUSUN"

Aliya İzzet Begoviç'in, bu ziyaret sonrasında vefat ettiğini söyleyen Fejzic, "O ziyarette Begoviç, Başbakan'a bakarak, 'Sen Osmanlı torunusun, Bosna Hersek'i sana emanet ediyorum. ' dedi. Bu sözlerin ardından bir kaç saat sonrasında vefat etti. "

Fejzic yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın sadece kendi ülkesindeki müslümanları değil Avrupa, Balkanlar ve Ortadoğu'daki bütün müslümanları sahiplenip, onların da dünya üzerindeki haklarını arayarak bir kimliği büründürülmüş hale getirildiğini söyledi.

ALİYA İZZET BEGOVİÇ KİMDİR?

1925 doğumlu olan İzzetbegoviç 24 yaşında İslâmcılık suçundan 5 yıl hapis yattı. Cezaevinden çıktıktan sonra önce hukuk, sonra ziraat fakültesini bitirdi. 25 yıl avukatlık ve bir inşaat firmasında yöneticilik yaptı.

1970 yılında İslâm Manifestosu adlı bir kitap yazdı. Bu kitap 1983'te kovuşturmaya uğradı. 12 Müslüman aydınla birlikte tutuklandı. 1950 öncesinde kurulmuş olan Miladi Müslümanı adlı örgütü yeniden örgütlemek suçundan 14 yıl hapse mahkûm edildi. Mahkûmiyetini çekerken, Yargıtay bu cezayı 11 yıla indirdi.

1989 yılında Yugoslavya'nın dağılma süreci sırasında ilan edilen af sonucu özgürlüğüne kavuştu. 1990 yılında İslam Manifestosu'nu yeniden bastırdı. Bu kitap İzzetbegoviç 'in İslâmi kimliğinden ziyade, siyasi kararlılığının ve mücadelesinin bir simgesi oldu.

1990'da ortak yönetimin başkanı seçilen İzzetbegoviç, 1992-1995 Bosna Savaş'ında anahtar rol oynayan isimler arasında yer almış, sağlık sorunları nedeniyle 2000 yılında başkanlıktan ve partisinin başkanlığından çekilmişti.

Daha önce iki kez kalp krizi geçiren İzzetbegoviç, 10 Eylül 2003'de evinde aniden bayılması ve düşerek 4 kaburga kemiğini kırması üzerine hastaneye kaldırılmıştı. 78 yaşındaki Boşnak lider, daha sonra iç kanama geçirmişti.

Eski Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç, Saraybosna hastanesinde 19 Ekim 2003 günü vefat etti.