1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ölümsüzlüğün sırrı semenderlerde bulundu
Ölümsüzlüğün sırrı semenderlerde bulundu

Ölümsüzlüğün sırrı semenderlerde bulundu

Çoğu insanın hayallerinde yer alan ölümsüzlüğün şifresi çözülüyor mu? Konu hakkında araştırmalar yapan uzmanlar semenderlerdeki gen yapısı sayesinde tüm organlarının yenilenebildiğin işaret ettiler.

A+A-

 Neredeyse bütün organlarını yenileyebiliyor. Kol ve bacaklar da dahil buna... Ölümsüzlüğün sırrı olan Semenderler'deki o gen ortaya çıkarıldı.

Semenderlerin, kol ve bacaklarını yeniden oluşturma, omuriliğini, beyin dokularını ve kalbinin bir bölümünü onarma becerisine sahip olduğu belirlendi.

Avustralya'daki Monash Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, bağışıklık hücreleri olarak bilinen makrofajlar çıkarıldığında semenderlerin "yenilenme" becerisini kaybettiğini ve kusurlu dokular oluşturduğunu gösterdi.

"Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan James Godwin, sonuçların dokuların yeniden oluşması için hangi koşulların gerektiğine ışık tutacağını belirtti.

BİR HÜCRE BUNU YAPIYOR

Godwin, makrofajların, dokularda bulunan hastalık yapıcıların, hücresel kalıntıların ve vücuttaki yabancı maddelerin yok edilmesinden sorumlu olduğunu kaydetti.

Bir sonraki adımda, makrofajların yenilenmeye nasıl katkıda bulunduğunu belirlemeye çalışacaklarını belirten Godwin, böylece yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilebileceğine dikkati çekti.