1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Onlara hakkımı helal etmiyorum
Onlara hakkımı helal etmiyorum

Onlara hakkımı helal etmiyorum

Onlara hakkımı helal etmiyorum

A+A-

Eski Genelkurmay Başkanı Özel, darbe girişimi sonrası katıldığı canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu. Özel ''darbe girişimi içinde bulunan arkadaşlarıma hakkımı helal etmiyorum'' dedi.

 

Eski Genelkurmay Başkanı Özel, darbe girişimi sonrası katıldığı canlı yayın programında konuştu.

 

Türk ordusu hukuka ve evrensel değerlere saygı duyar. 15 Temmuz'da yaşanan olay çok üzücü bir olaydır. Ancak bunun TSK'nın komite kademesi tarafından yapılmadığı ortay çıkmıştır, bu da olayın sevindirici tarafıdır diyen Özel; ''Tesellim şu; bu kalkışmanın kısa sürede bastırılmış olması ve devletin kurumsal varlığını halen devam ettirmektedir. Sayın Cumhurbaşkanı'nı ve Başbakan'a milletimize teşekkür ediyorum. Medyamıza teşekkür ediyorum'' dedi. Özel şu açıklamalarda bulundu.

HÜKÜMETTEN BİR YETKİLİ BENİ ARADI

 

Kendi özel evimde televizyonda başka bir kanal seyrederken bir akrabanın İstanbul'da yaşananları söylediği zaman diğer kanalları dolaşmaya başladım ve Boğaz'da yaşananları gördüm. O zaman bunun bir ihbar olduğunu düşündüm. Bir süre sonra bir parlamenter beni aradı ve jetlerin alçaktan uçtuğunu söyledi. Sonra bir hükümet yetkilisi beni aradı ve neler olduğunu söyledi ne yapmamız gerekiyor diye sordu.

 

1. ORDU KOMUTANI'YLA GÖRÜŞTÜM

 

Donanma komutanımızın da rehin alındığını öğrendim. Baktım durum oldukça vahim bir halde. Bunun üzerine Ankara'ya döndüm ama hiçbir komutanla irtibat kuramadım. 1. Ordu Komutanı'yla görüştüm, ne yapılması gerektiğini görüştüm. Daha sonra Ankara'da özel kuvvetler komutanıyla görüştüm, düğünde olduğunu ve birliğine dönerken ateş açıldığını söyledi. Sonunda Özel Kuvvetler'e hakim olundu. İlk başlarda Genelkurmay başkanının sığınakta olduğunu biliyordum. Düğer komutan arkadaşlarıma bir araya gelmelerini söyledim, ikinci olarak da Ankara'da bomba atan hava araçlarının durdurulması içinde girişimlerde bulunduk ama hiç bir üsse ulaşamadık.

 

GÖZALTINDAKİLERİ GÖRDÜKÇE ŞAŞKINLIĞIM ARTTI

 

TSK'ya hizmet etmiş biri olarak 2008'deki travmadan sonra böyle büyük bir olayı yaşamak beni üzmüştür ve şaşırtmıştır. Gözaltına alınanları gördükçe şaşkınlığım arttı. Halkımdan özür dileyerek söylüyorum bu kişilere hakkımı helal etmiyorum.

 

2011'DE DE BENZER BİR DURUM VARDI

 

2011'de göreve geldiğimizde de benzer bir durum vardı. Birçok komutan görevden alınmış, tutuklanmıştı. Bu boşlukları 3-5 senede kapatabildik. İstihbarat bilgileri geliyor ama tabi bunları da hukukçularımıza danışıyoruz. 80'li yıllardan beri TSK'nın içine sızma girişimi olduğunu ve sızdığını, olayı bu boyutuyla gelince daha iyi anlıyoruz. Son zamanlardaki bu tablo hiç kimsenin beklemediği bir tablo. Kendilerini çok iyi saklamışlar. Komutanlara işkenceyi yapanlar en yakın isimler. Bunun altında yatan sebep ne, kimler tarafından yönetildi ve bu kadar kişi bu işe nasıl girdi?

 

ONLARA HAKKIMI HELAL ETMİYORUM

 

Özel ''darbe girişimi içinde bulunan arkadaşlarıma hakkımı helal etmiyorum'' dedi.