1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Onun başı yaşıtlarına göre 4 kat büyük!
Onun başı yaşıtlarına göre 4 kat büyük!

Onun başı yaşıtlarına göre 4 kat büyük!

Beyin damarı zedelenen çocukları 3 yaşındaki Eren Can'ın başı, yaşıtlarının 4 katı büyüklüğüne ulaştı...

A+A-

Kastamonu'nun Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde yaşayan Nuri ve Fatma Çalık çiftinin, doğum sırasında beyin damarı zedelenen çocukları 3 yaşındaki Eren Can'ın başı, yaşıtlarının 4 katı büyüklüğüne ulaştı. Ayrıca minik Eren'e lösemi teşhisi konuldu.Özel bir şirkette asgari ücretle işçi olarak çalışan 26 yaşındaki Nuri ile ev kadını eşi 25 yaşındaki Fatma Çalık'ın 7 aylık doğan oğulları Eren Can, doğumundan itibaren hastalıkla mücadele ediyor. Doğum sırasında beyin damarının zedelenmesi sonucu Hidrosefali hastası olan minik Eren Can'ın başı, hastalık nedeniyle her geçen gün büyüyor. Hidrosefali rahatsızlığına bağlı beynin ürettiği sıvının vücuttan doğal yollardan atılamaması sonucu Eren Can'ın başının büyüklüğü yaşıtlarının 4 katına ulaştı. Hastalığı nedeniyle kafası sürekli büyüyen Eren Can'ın kolları ve bacakları ise inceldi.


Eren Can'ı doğumundan itibaren Kastamonu ve Ankara'da hastane hastane dolaştıran aile, bu nedenle ekonomik olarak sıkıntıya düştüklerini söyledi. Çocuğunun tedavisi için köydeki tarla ve traktörünün yanı sıra, düğünden kalan altın ve bilezikleri de sattıklarını belirten aile, oğullarının tedavisi için yardım bekliyor. Aile, çocuklarını Ankara'da özel bir hastanede sosyal güvence kapsamında ameliyat ettirmek istediklerini, ancak ek masraflar nedeniyle Kastamonu'ya geri dönmek zorunda kaldıklarını anlattı.

Rahatsızlığı nedeniyle hareket edemeyen, konuşamayan talihsiz Eren Can, ailesiyle ancak gözlerini kırparak iletişim kurabiliyor. Aç olduğunu, hastalandığını ve altının ıslandığını annesine göz işaretleri ve iniltilerle anlatmaya çalışan Eren Can'a, Ankara'da yapılan tahliller sonucu 'lösemi' teşhisi de konuldu.

Çocuğunun tedavisi için tüm varlığını harcadığını kaydeden gözü yaşlı baba Nuri Çalık ise, mahalle bakkalına sadece bez ve mama parası olarak 2 bin TL borcu olduğunu belirtirken, oğlunun gözleri önünde giderek erimesine dayanacak gücü kalmadığını söyledi.