1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Ordu-Giresun Havalimanı'na DVOR-DME kurulacak
Ordu-Giresun Havalimanı'na DVOR-DME kurulacak

Ordu-Giresun Havalimanı'na DVOR-DME kurulacak

Ordu-Giresun Havalimanı'na DVOR-DME kurulacak

A+A-

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, 18 ay önce faaliyete geçen Ordu-Giresun Havalimanında büyük eksikliği hissedilen DVOR-DME sisteminin kurulması için ilk çalışmaların önümüzdeki hafta başlayacağını belirtti. 

22 Mayıs 2015 tarihinde hizmete giren ve bugüne kadar 800 bin yolcuya hizmet veren Ordu-Giresun Havalimanında görüş mesafesinin düşük olduğu zaman yaşanan uçuş iptalleri ya da uçakların Samsun Çarşamba Havaalanına divert (yönlendirme) uygulanmasının vatandaşların tepkisine neden olduğunu vurgulayan Milletvekili Gündoğdu, bu problemin yakın vakitta ortadan kalkacağını açıkladı.

Milletvekili Gündoğdu, ”Senelik yolcu kapasitesi bir milyona yaklaşan Ordu-Giresun Havalimanının eksiklerinin giderilmesi için çalışmalar bütün hızıyla sürmektedir. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Ordu-Giresun Havalimanı için DVOR DME sistemini satın aldı. Sistemin kurulması tamamiyle teknik bir konudur. Bölgenin coğrafik yapısı sebebiyle sağlıklı sinyal alınamayabiliyor. DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak ile görüştük. Önümüzdeki hafta Genel Müdürlüğe ait özel uçak Ordu’ya gelerek cihazın koyulacağı yeri belirleyecek. DVOR DME cihazının yanı sıra havalimanımızda ILS sistemi de hizmet vermeye sürecek. Hem DVOR-DME hem de ILS ile beraber görüş mesafesi biraz daha düşecek ve inişler daha sağlıklı gerçekleşecektir” dedi.

DVOR-DME nedir?

Engebeli coğrafik koşullarda kullanılan DVOR-DME cihazı hava taşıtının istasyona göre manyetik yönünü saptamak için yerden yayınlanan sinyallerin faz karşılaştırmasını yapar. Konum saptama, istasyona doğru ve istasyondan radyal takip (tracking), bekleme paterni muhafaza etme ve alet inişi gibi amaçlarla alet uçuşunda sıklıkla kullanılan bir seyrüsefer yardımcısıdır.

VOR cihazları genellikle istasyona olan mesafeyi ifade eden DME ile beraber (VOR/DME) kullanılır ve VOR için seçilen frekans bunun yanı sıra DME istasyonuna da bağlanır. Böylece hem radyal takibi, hem de mesafe bilgisi sağlanmış olur.