1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Orduda aşırı sağ örgüt korkusu!
Orduda aşırı sağ örgüt korkusu!

Orduda aşırı sağ örgüt korkusu!

Orduda aşırı sağ örgüt korkusu!

A+A-

Alman ordusunda geçen hafta patlak veren aşırı sağcı üstteğmen skandalı, olayın münferit değil, orduda aşırı sağ bir örgütlenme olduğu korkusuna dönüştü. Terör zanlısı üstteğmen Franco A.'nın ırkçı ve aşırı sağcı olduğu bilinmesine rağmen şimdiye kadar niçin üzerine gidilmemesi soru işaretleri doğuruyor.

 

Geçen hafta Alman ordusunda üstteğmen Franco A. olayı patlak verdi. Franco A., Fransa'da Strasbourg yakınlarındaki İllkirch Üssü'nde Alman ve Fransız Avcı Birliğinde üstteğmen olarak görev yapan bir Alman subayı. Geçen yıl sahte bir isimle Giessen kentinde 'Suriyeli mülteciyim' diye Almanya'ya iltica ediyor ve aylarca devletten para alıyor. Zaman zaman mülteci yurdunda yaşıyor. Arapça bilmiyor. Kimsenin gözüne de batmıyor. Aynı zamanda birliğine giderek, üstteğmen olarak görev yapıyor. Çifte bir yaşam sürüyor. Devamlı hareket halinde olan Franco A., üç ay önce bir olayla dikkat çekiyor. Franco A. Viyana Havaalanında tuvalete mermi yüklü bir silah gizliyor. Avusturya polisi silahın kime ait olduğunu tespit etmek için tuvalete gizli kamera yerleştiriyor ve Franco A.'yı silahı alırken yakalıyor. Silah ruhsatsız olduğu için gözaltına alıyor.

 

Aşırı sağ örgüt korkusu

 

Franco A. skandalının arkası bu olayla çorap söküğü gibi geldi. Üstteğmenin evinde yapılan aramada bir liste bulundu. Listede eski Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Adalet Bakanı Maas, başka milletvekili ve sol örgütlerin isimleri var. Franco A.'nın bu kişi ve örgütlere terör saldırısı düzenlemeyi planladığından şüphe ediliyor. Şimdi Federal Savcılık soruşturma yürütüyor. Bu çok gizemli olay geçen hafta ortaya çıkınca, münferit bir olay sanıldı. Ancak Franco A. hakkında ortaya çıkan bilgi ve deliller bu olayın hiç de münferit olmadığı, ordu içinde aşırı sağ bir örgütlenmeye işaret ettiği korkusuna dönüştü. Savunma Bakanı von der Leyen olayı aydınlatma baskısı altında dün İllkirch Üssü'ne gitti. Bakana Genelkurmay Başkanı Volker Wieker de eşlik etti.

 

ENDİŞE VERİCİ

 

Savunma Bakanı bu olayı aydınlatmak için ABD gezisini iptal etti ve perşembe günü için yüzü aşkın üst rütbeli generalle olayı görüşmeye çağırdı. Tüm bu gelişmeler ve kamuoyuna sızan bilgiler, oldukça endişe verici. Buna göre terör zanlısı Franco A., daha Fransa'da Saint Cyr Askeri Akademisi'nde yazdığı yüksek lisans tezinde yoğun mülteci göçüyle Avrupa ırkının tükenmekte olduğunu yazıyor ve arı ırkın yeniden yaratılmasını savunuyor. Askeri Akademi Başkanı Fransız General Antoine Windeck, olayı Alman öğrencilerden sorumlu komutana bildiriyor ve “Eğer bu askeri öğrenci Fransız olsaydı, hemen öğrenimine son verilirdi” diye rapor veriyor. Ama yetkili Alman general, öğrenciyi dinledikten sonra aşırı sağcı olduğuna dair hiçbir ipucu yok raporu hazırlıyor. Üstteğmen Franco A, gözaltına alındıktan sonra üsdeki odasında önemli delliler bulundu. G 36 silah namlusuna gamalı haç kazılmış. Duvarda Yaşasın Hitler anlamına gelen H..H yazısı var. Odanın duvarında asılı eski Alman ordusuna ait bir asker fotoğrafının yanında eski Almancayla “Tanrı ve askerlere saygı duyulur. Sadece zor anlarda. Ama bu zor anlar geçtiği zaman, tanrı unutulur. Askere kötü muamele başlar” şiiri yer alıyor.

 

BİLİNÇLİ Mİ

 

Bu deliller neye işaret ediyor? Franco A.'nın silah arkadaşlarının onun aşırı sağcı olduğunu bilmemesine pek ihtimal verilmiyor. O halde niçin bu olayı üstlerine bildirmediler? Silah arkadaşları olduğu için mi görmezlikten geldiler, yoksa onlar da aynı görüşleri mi paylaşıyorlar? Asayiş Şubesi Franco A.'nın 5 silah arkadaşını sorguya çekti. Bu soruların aydınlığa kavuşması Alman ordusu için çok önemli.