1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ordu'da Tepki!
Ordu'da Tepki!

Ordu'da Tepki!

Bakan'dan Hes Tepkisi...

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Doğu Karadeniz'deki HES tartışmalarıyla ilgili olarak, "HES'lere karşı çıkmak, 'yapılmasın' demek saçmalıktır" dedi.Ankara'dan karayoluyla akşam saatlerinde Ordu'ya gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ordu Valiliği'ni ziyaret etti. Burada Vali Orhan Düzgün ve protokol heyeti tarafından karşılanan Bakan Eroğlu, valilik makamına geçti. Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Eroğlu, HES tartışmalarına sert tepki göstererek, "Bölge insanına maalesef HES'lerin önemini anlatamadık" diye konuştu.

 Bakan Eroğlu, "HES'ler bütün dünyada teşvik ediliyor. Temiz enerji, yenilenebilir enerji kaynağıdır. Doğu Karadeniz'de önümüzdeki 50 yılda yağışlar artacak. Yılda 3 ay beklediğimiz yağışların 8 ay yağması söz konusu. Bu durum sel felaketi getirir. Dolayısıyla biz HES'leri hem su enerjisi bakımından hem de dereyi kontrol etmek amacıyla yaptırıyoruz. Ama bakıyoruz köy yolu inşaatından fotoğraflar çekiliyor sonra HES'ler yapıyormuş gibi gösteriliyor" ifadelerini kullandı.

 "HES'LERE KARŞI ÇIKMAK SAÇMALIKTIR"


 HES şirketlerinin suyu parayla satacağı iddialarının yalan olduğunu da belirten Bakan Eroğlu, "Dereden su alacağınız zaman suyun parayla alınacağı iddiası yalandır. Öyle bir şey yok. Efsanelere vatandaş daha çok inanıyor nedense. Su devlete ait. Sadece gücünden istifade ediyoruz. En büyük yaygara nerde koptu, Solaklı vadisinde. Solaklı vadisini yeniden inşa ediyoruz. Herkese göstereceğiz, HES'ten önce nasıldı HES'ten sonra nasıl diye. Unutulmasın ki, enerjimizin yüzde 70'ini yurtdışından sağlıyoruz. Bir

gün siyasi bir sorun olsa ve vanayı kapatsalar çok mu iyi olacak? Küresel mücadelede HES'lerin çok büyük faydası var. HES'lere karşı çıkmak, yapılmamasını istemek tamamen saçmalıktı" açıklamasında bulundu.


 "ÇEVRE KARŞITI GRUPLAR HEP AYNI KİŞİLER"

 

HES karşıtlarının hep aynı grup olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Peki bunlar kimdir? Bunlar aynı grup ve hep belli yerlerdeler. Bakıyorum Samsun'da duruyorum aynı grup, Erzurum'da duruyorum aynı grup. Kim şey yapıyor bunları, niçin? 'Acaba bu enerji pastasından pay alanların biri dahli var mı' diye vatandaşımız düşünsün. Biz vatandaş için millet için çalışıyoruz. Enerjide dışa bağımlılığı azalmaya çalışıyoruz. Bunların 30-40 yıl önce yapılması lazımdı. Bir zamanlar yabancılar bizimle 'Su akıyor Türk bakıyor' diye alay ediyorlardı. Solaklı bittiği zaman herkese  göstereceğiz. HES'ten önce HES'ten sonra diye. Solaklı bittikten sonra Rize'de başlıyoruz sonra Giresun arkasından Ordu ve Erzurum'da başlıyoruz. Eskiden önce ekonomi derdik, sonra güvenlik derdik sonra estetik derdik. Şimdi de önce estetik diyoruz. Sonra emniyet daha sonra ekonomi geliyor."