1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Orgeneral Karadayı nerede?
Orgeneral Karadayı nerede?

Orgeneral Karadayı nerede?

28 Şubat soruşturmasında tutuklu 76 sanık özgürlük hakiminin karşısına çıktı. Sanıklardan biri, dönemin Genelkurmay Başkanı Karadayı\'nın serbest bırakılmasını eleştirdi.

A+A-

28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklu bulunan 72 kişi, 4. yargı paketi kapsamında tutukluluk durumlarının görüşülmesi amacıyla hakimkarşısına çıktı. Çevik Bir, Kemal Gürüz ve Erdal Ceylanoğlu'nun arasında bulunduğu 72 kişi, iki ayrı hakime tahliye talebinde bulundu.

Emekli bir asker, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın serbest olduğuna dikkati çekerek, "Karadayı, BÇG'nin olmadığını söyledi. Eğer BÇGvarsa kendisi neden dışarıda" diye sordu. Duruşma, 28 Şubat davası için birleştirilen 11. ve 10.Ağır Ceza mahkemelerinin salonlarında yapıldı.

Askerlerin bir bölümünü TMK/ÖzgürlükHakimiNihalUslu, diğer kısmını ise yargıçHalil İbrahim Kütük dinledi. Komutanların cezaevinde kaldığı süre ve dosyadaki delil durumu dikkate alınarak tutukluluk halleri hakimler tarafından yeniden gözden geçirildi.

Emekli kuvvet komutanları Fevzi Türkeri,Orhan Yöney, Ahmet Çörekçi, Hikmet Köksal, Erdal Ceylanoğlu, İlhan Kılıç, Teoman Koman salonda dikkat çeken isimlerdi. Tahliye için savunma yapan askerler,Refah-Yol hükümetini devirmeye teşebbüs suçlamasını kabul etmeyerek, BÇG'ye üye olmadıklarını söyledi.

Bazı isimler ise BÇG'ninMGK kararları doğrultusunda kurulduğunu vurguladı. Emekli Korgeneral Mustafa Bıyık, "BÇG’de çalıştığım ispatlanırsa, idamı geri getirip beni assınlar" dedi. Emekli bir asker ise emekli Orgeneral Karadayı'nın serbest bırakıldığını anımsatarak, "BÇG, Karadayı'nın onayı ve bilgisi olmadan kurulamaz. Kendisi, BÇG'yi kabul etmedi. Eğer BÇG varsa o zaman Karadayı da tutuklu olmalıydı. Verilen emirleri uygulayan yarbaylar, albaylar cezaevindeyken Karadayı serbest" ifadelerini kullandı.

Başka Çetin’lerle karıştırmayın

Orgeneral Çetin Saner, “Adım Çetin Saner. Başka Çetin’lerle karıştırmayın. Çetin Doğan değilim, altımda BÇG kurulmadı. Benim hiçbir şekilde dahlim, müdahilliğim yoktur. Hayatımda hiçbir şeyden kaçmadım, suçlu olan kaçar. Bana gösterilen bütün belgeler HRK kodludur. BÇG’nin mucidi Çetin Saner değildir” dedi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ