1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Ortahisar Belediye Meclisi’nde Büyükşehir’e eleştiri!
Ortahisar Belediye Meclisi’nde Büyükşehir’e eleştiri!

Ortahisar Belediye Meclisi’nde Büyükşehir’e eleştiri!

İşte detaylar...

A+A-

Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi Nisan ayı toplantıları bugün başladı.

 

Belediye Meclisinin açılışında konuşan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, "İkinci yılımızı doldurmuş bulunmaktayız. Bu 2 yıllık süreçte beraber mesai yaptığım arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Bundan sonra da ilçemizin menfaatine hayırlı kararlar almayı diliyorum" şeklinde konuştu.

 

BÜYÜKŞEHİR SATIYOR, MÜDAHALENİZ VAR MI?

 

Mecliste gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanı Turgay Şahin, Büyükşehir Belediyesi kurulurken Trabzon Belediyesi döneminde elde edilen taşınmazların satışlarına değindi. Büyükşehrin yaptığı bu satışlarla ilgili Şahin, "Ortahisar Belediyesinin kuruluş tarihi 2014 yılı gözükse de asıl kuruluş tarihi Trabzon Belediyesinin kuruluş tarihidir. Bu süreç boyunca belediyeyi yöneten kişiler bir takım gayrimenkuller almış veya edinilmiş. Bunların bazılarının tapuları büyükşehre verilmiş. Büyükşehir sormadan haraç mezat satıyor. Siz bunlara müdahalede bulundunuz mu? Size soruluyor mu? Bunların satılmasına gönlüm razı olmuyor" dedi.

 

Bunun üzerine Başkan Genç ise, Büyükşehir Belediyesi kurulduğunda, Trabzon Belediyesi ile kapatılan belde belediyelerin taşınmazlarının komisyon aracılığı ile devredildiğine dikkat çekerek, "Devir konusu hukuki bir mesele... Yasa gereği bu işlemler yapılmış. Çukurçayır'daki binamız, Çağayan'daki binamız için uğraştık. Onlar bile devredilmemişti. Bu hukuki bir konu. Bir kısım taşınmazlar büyükşehre, bir kısım taşınmazlar Ortahisar'e devredildi. Satış konusunda yetki meclisindir. Böyle bir tasarruf gerekli görüldüğü takdirde meclise gelir. Bundan sonrakiler de öyle olacaktır.  Ancak bir konuda sizle aynı düşünmüyorum. Eğer belediyemiz lehine daha üstün bir kamu yararı varsa, biz bir taşınmazdan alacağımız cüzi miktarda kiradan ziyade satılması daha iyi olur. Belki biz de ileride bazı taşınmazları satacağız ama daha üstün kamu yararı olması lazım" dedi. 

 

TELEFERİK PROJESİ

 

61 proje kapsamında bulunan Teleferikle ilgili olarak ise Şahin, "61 Proje kitapçığının baş tarafında teleferik projesi vardı. Bir ayağı İskenderpaşa'da, bir ayağı Çukurçayır'da, bir ayağı da Boztepe'de… Çukurçayır'daki yolcu trafiğini de rahatlatmak için kullanılacaktı. 2 yıl önce İmar Planına işledik. Ancak ne Büyükşehir'in, ne de Ortahisar'ın gündeminde... Bu konuda çalışma var mı?" diye sordu.

 

Başkan Genç ise, "Teleferik projesi seçim döneminde konuştuğumuz bir proje. Seçildikten 2 ay sonra büyükşehir belediye başkanımız ile istişare ederken Ortahisar Belediyesi olarak yapmak istediğimizi ifade ettim. Başkanımız bunun zaten kendi programlarında olduğunu, yapacaklarını söyledi.  Ama şöyle bir şey çıktı. İskenderpaşa Otoparkı'nın olduğu yerler mi, Boztepe güzergahı mı daha rantabıl? Doğrudan Sahil Boztepe gibi bir süreçte gelişen tartışma çıktı. İkinci şık daha tercih edilen daha verimli bulundu. Geçtiğimiz günlerde başkanımız bu konuda sunum yaptı. Bunu ben de savunuyorum. Ulaşımı sağlayacağız diye teleferik yapmayalım. Bu şehrin kodu temaşa güzelliği alanları için lazım" dedi.