1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Ortahisar Belediyesi engellileri unutmadı
Ortahisar Belediyesi engellileri unutmadı

Ortahisar Belediyesi engellileri unutmadı

Ortahisar Belediyesi, “Engelliler Haftası” kapsamında düzenlediği yemekli etkinlikte engelli öğrenciler ile aileleri buluşturdu.

A+A-

Etkinliğe, Erdoğdu Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi, Gazipaşa, Yomra Özel Eğitim Merkezi, Zafer Özel Eğitim Okulu öğrencileri ile çok sayıda engelli derneği katıldı. Başkan Genç, engelli öğrencilerle tek tek ilgilenerek veli ve öğrencilerle bir süre sohbet etti. Etkinlikte öğrenciler bir nebze olsun sorunlarını unutup müzik eşliğinde doyasıya eğlendi.

Burada öğrencilere, seslenen Başkan Ahmet Metin Genç, “Sizler bizim kader arkadaşlarımızsınız. Cenab-ı Allah’ın iradesiyle yaratılan eşrefi mahlukat olarak, yaratılmışların en üstünü insanlar olarak, hep beraber kader arkadaşıyız. Ama bu kader arkadaşlığını toplumun dışında bir hissiyat olarak ifade etmeyelim. Çünkü Cenab-ı Allah’ın yaratma kudretinin engellisiyle, engelsiziyle bize daha fazla sorumluluk yüklediğinin bilincindeyiz. O nedenle hep beraber kader arkadaşıyız. Engelli vatandaşlarımıza, kardeşlerimize en azından bizler belediye başkanları, idarecilerimiz, siz veliler, hepimiz yaptığımız bütün çalışmalarla beraber, esasında ekstra bir iş yapmış olmuyoruz. Yine Cenab-ı Allah’ın yaratma sıfatına onun takdirine hizmet etmiş oluyoruz” dedi.

Engellilerin sosyal yaşantılarındaki bütün engelleri kaldırmaya gayret gösterdiklerini belirten Başkan Genç, “Engelli kardeşlerimizin bireysel hayatlarında normal yaşantılarını devam ettirebilmeleri için engelleri kaldırabiliyorsak biz kendimizi başarılı addetmiş oluyoruz . Eğer onların bireysel hayatlarındaki engelleri kaldıramıyorsak, yani engelsiz yaşamalarını temin edemiyorsak asıl olan engelli onlar değil o zaman bizleriz. Bunu böyle görmemiz lazım. O nedenle ben göreve geldiğim andan itibaren başta fiziksel engelli kardeşlerimize akülü araçlar dağıtarak, bütün programlarda engelli kardeşlerimizle beraber oldum, olmaya da gayret ediyorum. Okullarımızı ziyaret ederek buradaki koşulların iyileştirilmesi için çaba sarf ediyorum. Bunu hem belediye başkanı olarak kendime görev addediyorum, hem de yönetici olmanın ötesinde evvela bir insan olarak kendimi bu konuda görevli addediyorum” diye konuştu.

“Engelli kardeşlerimizi toplum içerisine katıp, gezi parklarıyla ve tabiatla buluşturmaya özen gösteriyoruz” diyen Başkan Genç, “Bu amaçla Ortahisar Belediyemize 105 bin lira ödeyerek özel engelli aracı aldım. Onun da müjdesini buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü engelli kardeşlerimizin normal araçlarla ulaşımı oldukça zor. Tabi bu yeterli değil; inşallah sayılarını artıracağız. Engelli kardeşlerimizin bütün şehir merkezinde rahatça dolaşabilmeleri adına Valiliğimizin de desteğiyle Engelsiz Yaşam Merkezi’ni hayata geçirip kardeşlerimizin burada daha iyi yaşam koşulları elde etmesini sağlamış olacağız. İnşallah engelli vatandaşlarımızın Trabzon’a geldiklerinde ayrı bir konaklama merkezi olarak; bir ev kiralama konusunda da adım atacağız. Bu engelli yavrularımıza başta devletimiz olmak üzere bir zihniyet dönüşümüyle beraber, bu kardeşlerimizin aynı zamanda bizlerin de kardeşleri, yakını, akrabası olduğu bilinciyle beraber hizmete devam edeceğimi belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

Erdoğdu Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürü Osman Bakoğlu da Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e düzenlediği bu etkinlik dolayısıyla teşekkür ederek bundan sonraki etkinlikler için de destek istedi.