1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. 'Ortahisar Şehrengizi' görücüye çıktı
'Ortahisar Şehrengizi' görücüye çıktı

'Ortahisar Şehrengizi' görücüye çıktı

'Ortahisar Şehrengizi' görücüye çıktı

A+A-

Ortahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü  Mehmet Özdemir'in Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde açtığı 'Ortahisar Şehrengizi' adlı fotoğraf sergisi büyük ilgi gördü. Trabzon'un tarihinden, kültüründen, doğal güzelliklerinden ve sosyal yaşantısından kesitlerin anlatıldığı fotoğraflar ziyaretçilerin beğenisini topladı. Sergilenen fotoğraflarda Trabzon'un kent kültürünü öne çıkartmak için yaklaşık 100 konuyu kompozisyon olarak ayrı ayrı işlediğini belirten Mehmet Özdemir özellikle kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri ve sanatları fotoğraflayarak gelecek nesillere taşımak için gayret ettiğini söyledi. Fotoğrafçılıkta telif haklarının yetersizliğinden de yakınan Özdemir sözlerine şöyle devam etti: Fotoğraflarımda kent kültürünün önemli unsurlarını taşıyan şehrimizi bütün yönleriyle işlemeye gayret ettim. Bu sergimizin yanı sıra fotoğraflarımızı Ortahisar Şehrengizi adıyla da bir kitap haline getirdik. Yaklaşık 20 yıldır memuriyetimin yanında profesyonel anlamda fotoğrafçılıkla da ilgileniyorum. Şehrimizi ve ülkemizi ulusal uluslararası arenada temsil etmeye gayret ediyorum. Fotoğrafçılıkta asıl amacım kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri fotoğraflayarak gelecek nesillere taşımaktır. Belediyemizin açtığı Tarih Müzesi'nde fotoğrafın ne kadar önemli bir belge olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Belirtmek istediğim bir husus da telif haklarıdır. Fotoğraflarda eserlerinin altına eser sahiplerinin isminin yazılması gerekmektedir. Bu konuda belediyemizin, valiliğimizin, STK'larımızın ve diğer kamu kurumlarımızın biz fotoğraf sanatçılarına sahip çıkması gerekiyor. Kültür bir şehrin aynasıdır. Bu şehrin aynasından ışık da o şehrin seviyesini gösterir diye düşünüyorum. Biz de bir nebze de olsu bu ışığa katkı sunmaya çalışıyoruz. Bu çalışmamızda bizlere destek olan başta Belediye Başkanımıza, Sanayi Odamıza, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne ve Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ediyorum.

TARİHİ DOKUYU ORTAYA ÇIKARIYORUZ

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç ise konuşmasında Trabzon'un tarihi özelliklerine uygun olarak kültür ve sanat faaliyetleriyle  bunun altının doldurulması gerektiğini kaydederek, "Ben hep şunu söyledim. Trabzon'u diğer şehirlerden ayıran, farklı kılan özelliklerimiz var. Trabzon tarihi bir şehir. Bir kültür ve sanat şehri. Bu üç özelliğimiz, bir anlamda alâmeti farikamızdır. Markamızdır. Bursa ve İstanbul gibi tarihi hüviyeti olan bir şehiriz. Ama şu özeleştiriyi geldiğimiz nokta itibarıyla yapmamız gerekiyor. Maalesef geldiğimiz süreçler itibarıyla bu tarihi özelliğimizi, kültürel özelliğimizi ve sanat özelliğimizi altını dolduracak yeterli adımlar atıldığı kanaatinde değilim. İstiyorum ki, bu şehrin sanatına, kültürüne daha fazla hizmet edelim. Tarihin bize miras bıraktığı alanları hep kötü yapılaşmalarla örttük. Bu nedenle de şimdi yıkıyoruz. Hiçbir şey yapmasak bile, yıkarak bu tarihi dokuyu ortaya çıkarmak başlı başına bir özelliktir. Bundan sonra inşallah, bu hassasiyeti, şehir bilinciyle beraber, bir farkındalık yaratarak, belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz ve bakanlarımızla birlikte gözetip yolumuza devam edelim. Son cümle olarak bir altın kaplama yol yapmaktan daha önemlidir şu eserleri hayata geçirmek. Hep diyoruz ya, Trabzon metrekaresine en fazla sanatçı düşen şehir ama bunu destekleyecek yeterli hizmeti yapamadık. Bundan sonra da bunu yapmanın derdinde olmalıyız." ifadelerine yer verdi.

KÜLTÜR VE SANATIN HEP YANINDA OLACAĞIZ

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu ise Ortahisar Belediyesi'nin kurulduğu günden bu yana çok güzel hizmetlerin ve projelerin altına imza attığını belirterek, "Belediye başkanımızı kutlamak istiyorum. Gerçekten çok iyi ve güzel hizmetler yaptı.  Bundan sonra da inanıyorum ki çok  güzel hizmetler yapacaktır. Başkanımız, seçim sürecinde kültür sanat mücadelesi vereceğini söylemişti. Gerçekten bütün çalışmalarında bunu görüyoruz. Trabzon denince de akla kültür-sanat geliyor. Bundan sonraki çalışmalarında oda olarak yanında olacağız. Şehir adına kim bir faaliyette bulunuyorsa yanında olacağımızı belirtmek isterim." diye konuştu.

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Uzun Trabzon'un tarihi ve doğal güzelliklerinin tekrar ortaya çıkarılması gerektiğine dikkat çekerek, "Belki, Trabzonumuz çok geniş toprağa ve alanlara sahip değil. Fakat bulunduğu dar katmanında çok değişik özelliklere sahip. Tabiat güzellikleriyle, tarih özellikleriyle... Dolayısıyla bunların tekrar ortaya çıkarılması için gayret gösteren Mehmet Bey'i tebrik ediyorum. Başkanımıza da bu faaliyetlere olan desteğinden dolayı teşekkür ediyorum." sözlerine yer verdi.