1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Ortahisar'dan öğrencilere büyük fırsat
Ortahisar'dan öğrencilere büyük fırsat

Ortahisar'dan öğrencilere büyük fırsat

Rekor başvuru...

A+A-

 Ortahisar Belediyesi ile ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlemiş olduğu üniversiteye hazırlık kurslarına 1420 öğrenci kayıt yaptırdı.

Ortahisar Belediyesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlemiş olduğu Üniversiteye Hazırlık Kursları Açılış Töreninde konuşan Başkan Av. Ahmet Metin Genç Türkiye'nin sınırlarının karışıklık içinde olduğunu belirterek bu nedenle toplum olarak daha güçlü bir Türkiye için ve aynı zamanda gelişmiş ülkeler seviyesine çıkmak için; bilgiyi alan değil bilgiyi arayan konumda olunması gerektiğini söyledi. Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilin açılış törenine Ortahisar Belediyesi Başkanı Av. Ahmet Metin Genç'in yanı sıra İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, kurs öğretmenleri ile çok kalabalık bir öğrenci topluluğu ve aileler katıldı. Konuşmasında öğrencilere birtakım nasihatlerde bulunan Başkan Genç bilim ve teknoloji çağında gençlerin meslek edinmelerinden ziyade Türkiye'ye faydalı bireyler olarak yetişmesinin daha önemli olduğuna vurgu yaparak, "Bir milletin kalkınmasında, bir devletin güçlü bir devlet olmasında tabiidir ki eğitimin çok önemi var. Millet olarak memleket olarak bunun bilincindeyiz. Bu bilinci bize aşılayan öğreten İslam dininin mensuplarıyız. Bana bir harf öğretenin kölesi olurum inancının mensuplarıyız. İlim Çin’de de olsa gidiniz alınız inancının mensuplarıyız. Böyle bir inanca, böyle bir kültüre, böyle bir geçmişe ve geleneğe sahip olmamamıza rağmen yaşadığımız çağ itibarıyla; tanımlarken bile gelişmiş ülkeler olarak tanımladığımız ülkelerden milletlerden geride kalmışız. Bunun temel dayanağı eğitimdir. Çünkü bu çağda her zaman ifade ediyorum bunu, bilgiye sahip olan gücü elinde bulunduruyor.  Bilgiye ne kadar sahipseniz o kadar güçlüsünüz. Çünkü bu çağ bilim ve teknoloji çağı. O nedenle daha fazla üretebilmeniz için size bilgi lazım. Normal şartlarda verilen eğitimler zaten veriliyor. Biz bundan sonraki neslimize örnek olacaksak alan değil, bilgiyi arayan bir toplum olmamız lazım. Bu bize ne sağlayacak? Bize iki şey sağlayacak. Bir o bilgiyle donanırsak eğitimli bir insan olarak mesleğimizi kazanacağız. Birinci aşaması bu. Ama bizim yöneticiler olarak daha ziyade istediğimiz; bu bilgiyle beraber vatanına milletine faydalı bireyler yetişsin. Bizim için önemli olan budur. Türkiye'nin sınırları kötü durumda. Emperyal güçlerin göz koyduğu topraklarda yaşıyoruz. O nedenle biz bu topraklarda güçlü olmak zorundayız. Böyle bir sorumluluğumuz ve zorunluluğumuz var. Tarihimiz, geçmişimiz, dinimiz bize bu sorumluluğu yüklüyor." ifadelerine yer verdi.


HAZIRLIK İLE MESLEK EDİNDİRME KURSLARI EŞ ZAMANLI AÇILDI

Geçen yıl Ortahisar Belediyesi'nin Üniversiteye Hazırlık Kursları'nda yakalanan yüksek başarı sonucu bu yıl kurslara 1420 öğrencinin kayıt yaptırdığını ifade eden Başkan Genç öğretmenlerin ve öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarının karşılanması için Ortahisar Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.  Ortahisar Belediyesi'nin üniversiteye hazırlık kursları yanında istihdama katkı sağlamak için meslek edindirme kursları da açtığını anlatan Başkan Genç, "Biz bütün kardeşlerimizin meslek edinmeleri için ama daha çok memlekete faydalı insanlar olmaları için daha çok başarmaları, daha yukarılara çıkmaları için, çalışmalıyız, gayret göstermeliyiz. İşte bu nedenle belediye olarak birincil görevimiz olmamasına rağmen hepimizin temel görevi olarak hissettiğimiz bu sorumluluğu yerine getirebilmek için bu kurslarımız açtık. Geçen yıl açtığımız kurslara katılanların yüksek bir başarı göstermesi sonucu, bu örneği gören 1420 kardeşimiz bu kurslara müracaat ettiler. Ben belediye başkanı olarak bundan mutlu oldum. Bu katılımın bu talebin üzerime daha çok sorumluluk da yüklediğinin bilincindeyim. Kurslarımızın geçen yıl olduğu gibi bu yılda yüksek başarı göstermesi için başta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz olmak üzere öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin bütün ihtiyaçlarını karşılamaya, her türlü fedakârlığı yapmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Belediye olarak temel hizmetlerimiz var ama inanın ki bize belediye olarak bize en çok iş talepleri geliyor. Bu nedenle siz değerli kursiyerlerimize bir taraftan üniversiteye hazırlık kursu verirken diğer taraftan da meslek edindirme kurslarımızı da devam ettireceğimizi ifade etmek istiyorum. Talep eden vatandaşlarımızın bu kurslarla beraber vasfını yükseltmek,  ondan sonra da onlara iş anlamında kolaylıklar sağlamak istiyoruz. Bu ikisini eş zamanlı olarak da yapmak istiyoruz. Sonuç olarak da bir taraftan belediyecilik hizmetlerimizi yürütürken diğer yandan da bu talepleri karşılamak için canla başla çalışacağız. Bunların sonuçlarını bu işe emek veren öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle birlikte hep beraber alırız diye düşünüyorum. Cenabı Allah sizlerin vasıtasıyla memleketimizin hayrına daha faydalı hizmetler yapmayı sizlere, bizlere nasip etsin. Bu kurslara yoğun katılım gösteren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum." sözleriyle konuşmasını tamamladı.