1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Ortahisar'dan öğrencilere LYS tercih hizmeti
Ortahisar'dan öğrencilere LYS tercih hizmeti

Ortahisar'dan öğrencilere LYS tercih hizmeti

Ortahisar Belediyesi, kurduğu LYS Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezi'nde öğrencilere tercih danışmanlık hizmeti veriyor.

A+A-

Ortahisar Belediyesi'nin ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa kurmuş olduğu LYS Tercih Danışma ve Rehberlik Bürosu'nda öğrencilere LYS tercihleri için danışmanlık hizmeti veriyor. Üniversite tercihini yapmak isteyen öğrenciler Ortahisar Belediyesi'nin Çok Amaçlı Salonu'nda dört tane danışman öğretmen eşliğinde tercihlerini yapıyor. LYS Tercih Danışma ve Rehberlik Bürosu 3 Ağustos tarihine kadar öğrencilere hizmet verecek.

 

DOĞRU TERCİH ÇOK ÖNEMLİ

 

LYS tercihi yapmak isteyen öğrenciler nüfus cüzdanı fotokopileri ve LYS sonuç belgesi ile Rehberlik Bürosu'na başvurabiliyor. Danışman öğretmenler tercih sürecinde öğrencilerin yanı sıra ailelerin de istek ve görüşlerine göre tercihlerini yapmalarına yardımcı oluyor. Üniversite eğitimin en önemli aşamalarından biri olan tercih sürecinde öğrencilerin ilgi, yetenek ve kabiliyetlerine uygun bir tercihte bulunmalarının bütün yaşamlarını etkileyecek bir olgu olduğunu belirten Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç öğrencilerin doğru tercih yapmasına yardımcı olmak için Ortahisar İlçe Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa Tercih Danışma ve Rehberlik Bürosu'nu kurduklarını söyledi. Ortahisar Belediyesi'nin eğitim konusunda okulların araç ve gereç ihtiyaçlarının karşılanması ve gerekse başka ihtiyaçlar konusunda her zaman eğitim kurumlarına yardımcı olduğunu kaydeden Başkan Genç sözlerini şöyle sürdürdü: "Üniversite tercihi öğrencilerimizin bütün yaşamını etkiyecek bir süreçtir. Ülkemizin her zamankinden daha çok yetişmiş insan gücüne de ihtiyacı var. Gelişmiş muasır ülkeler seviyesine çıkmanın yolu üniversite eğitiminden geçiyor. Bunun da ilk aşaması üniversite eğitimidir. Kalifiye elaman ihtiyacının karşılanmasında yüksek öğrenimin en önemli yeri teşkil ettiğini biliyoruz. Öğrencilerimiz üniversite tercihlerini yaparken teknik konularda mutlaka bir uzmanın yardımına ihtiyaç duyuyor. Çünkü tercih sistemi teknik bilgi gerektiren, istatistiksel rakamların çok iyi değerlendirilmesi gereken bir yapıyı ihtiva ediyor. Bazı öğrencilerimiz tercihler konusunda danışmanlık hizmeti alacak imkan ve olanaklardan yoksunlar. Biz de belediyemizin temin etmiş olduğu danışman öğretmenlerimizle öğrencilerimizin tercihlerine yardımcı olmak istedik."