1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Ortahisar'ın, 2015 Yılı Faaliyet Raporu kabul edildi
Ortahisar'ın, 2015 Yılı Faaliyet Raporu kabul edildi

Ortahisar'ın, 2015 Yılı Faaliyet Raporu kabul edildi

Ortahisar Belediye Meclisi, nisan ayının son toplantısını...

A+A-

Ortahisar Belediye Meclisi, nisan ayının son toplantısını Meclis Başkanvekili Nusret Onur Başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantıda Ortahisar Belediyesi'nin 2015 yılına ait faaliyet raporunun görüşülmesi dolayısıyla Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç mevzuat gereği başkanlık koltuğunu Nusret Onur'a bırakarak toplantıyı üye sıralarından izledi. Faaliyet raporu görüşüldükten sonra meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi. Raporla ilgili söz olan CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin raporun geçen yıla oranla daha detaylı olarak hazırlanmasından ve harcama kalemlerinin tek tek belirtilmesinden dolayı teşekkürlerini iletti. MHP Grup başkanvekili Davut Çakıroğlu ise raporla ilgili olarak park ve bahçelerle ilgili ihalelerin parça parça değil de bir bütün olarak ihaleye çıkarılmasının daha verimli olacağını dile getirdi. Başkan Ahmet Metin Genç grup başkanvekillerinin faaliyet raporuyla ilgili sorularına tek tek cevap verdi. CHP'li üye Cahit Edem'in Trabel'den Orbel'e geçen işçilerin özlük haklarıyla ilgili sorusuna Başkan Genç, "Biz işçilerimizin hiçbir yönden mağdur olmaması için söz vermiştik. Aradaki maaş farkını vereceğimi söylemiştim. Bunu gerçekleştirdim. Ayrıca, Ortahisar Belediyesi'nde çalışan bütün işçi kardeşlerimizin sendikalı olması sözümü de yerine getirdim." şeklinde cevap verdi.


MHP'li üye Davut Çakıroğlu'nun Mağmat Boğazı'nda kurulacak olan Tarihi İpekyolu Canlandırma Projesi'nin ne aşamada olduğuyla ilgili sorusuna Genç, "Turizme dönük olarak çok güzel bir proje olacak. Alanın çok büyük bir alanı kapsaması ve mera vasfının olması prosedür işlemlerini uzattı. Biz projenin uygulama alanlarını tespit ettik ve bugün itibarıyla buranın tahsisiyle ilgili yazıyı Vali beye gönderdik. Bu karar, Valilik bünyesindeki Mera Komisyonu'nda değerlendirilecek." sözleriyle cevap verdi.

Başkan Genç, Davut Çakıroğlu'nun ihalelerin bir bütün olarak yapılmasıyla ilgili sorusuna da bu konuyu çok önemsediğini ve ihaleler ilgili Belediye bünyesinde bir Satın Alma Komisyonu kurulduğunu söyledi. Başkan Genç yine Erdem'in okul ve hastane bahçelerinde ağaçların kesildiği ve yeşilin azaldığı ile ilgili sorusuna ise, "Şu ana kadar 90 okulda aktif olarak ağaçlandırma ve benzeri çalışmaları yaptık. Yeşili her alanda artırmanın derdindeyiz." diye cevap verdi.


Başkan Genç, Turgay Şahin ile Davut Çakıroğlu'nun Suriyeli mültecilerin toplanmasıyla ile ilgili sorusuna ise, "Devlet olarak mülteciler konusunda asaletimizi bir kez daha ortaya koyduk. İnsanlık namına ve aynı inanca sahip kardeşlerimiz olması hasebiyle bu kardeşlerimize yardım eli uzattık. Bizi insan haklarında eleştiren Batı ülkelerine nazire yaparcasına onların imdadına yetiştik. Bir defa bunu ortaya koyalım. 2 milyon 700 bin mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. İşin sosyolojik, hukuki ve siyasi yönü var. Benim de görüşüm bu kardeşlerimizi geldikleri kamplara geri göndermektir. Çünkü devlet bunlara ödenek ayırmış. Göç idaresi tarafından düzenli olarak yardım ediliyor. Bu nedenle 450 civarında mülteci kardeşimizi bu kamplara gönderdik. Ama bunlar yollardan tekrar geri döndüler. Ben Trabzon'da bunlar için kamp kurulmasından ziyade onların sınırda kurulan kamplara gönderilmesinden yanayım. Geçen yıl Trabzon'a 450 bin civarında Ortadoğulu turist geldi. Bu sene 750 bin rakamını hedefliyoruz. Bu kapsamda da turistlerimizi küstürmemek onlarda güven unsuru oluşturmak için turizm zabıtası kurulması fikrine sıcak bakıyorum. Büyükşehir yasası teknik olarak Trabzon için olumlu bir yasa ama bazı maddelerinin değiştirilmesi gerekir. Mesela yasada bulunan ilçeleri şehir merkezine bağlayan ana yolların ve mahallelerin sorumluluğunu Büyükşehir'e veriyor. Fakat şehrimizde ana yol, yan yol tanımlamasına çok uygun olmadığı birtakım karışıklıklar ortaya çıkıyor. Su ve kanalizasyonda böyle bir ayrım yapılmadığı gibi bu konuda da bir ayrımın yapılması bana göre doğru değildir. Bu konudaki fikirlerimizi bakanlıklara ilettik. Ya tamamen bu yollar Büyükşehir'e ya da bizim belediyemize devredilsin. Bütçeye gelirsek, bütçede denge asıldır. 2014 yılı bütçemizin geliri 69 bin 750 TL 84 bin 657 TL yani arada 15 milyon civarında bir fark vardı. Beldelerden bize devredilen 14 milyon borç vardı. 2 milyon 800 bin TL de alacak devralmıştık. Şimdi ise devraldığımız 14 milyon TL borcu 10 milyon TL'ye indirdik. Önemli olan öngörülen gider hedefine gelir getirici çalışmalar yapılması. Giderleri orantılayacak şekilde gelir kalemlerinin ortaya konması lazım."  Mecliste Kültür, Çevre, Turizm ve Spor Komisyonu'ndan gelen Yalı Mahallesi'nin isminin Faroz ve Esentepe Mahallesi'nin isminin Arafilboyu olarak değiştirilmesine yönelik halkoylamasına katılımın az olması ve mahallelerde yapılan anketler neticesinde bu madde oy birliğiyle reddedildi.