1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ÖSYM başkanı bir şartla istifa edecek
ÖSYM başkanı bir şartla istifa edecek

ÖSYM başkanı bir şartla istifa edecek

ÖSYM Baykanı Demir istifa edecek ama...

A+A-

ÖSYM Başkanı Ali Demir, Meclis'te milletvekillerinin sorularını cevapladı geçtiğimiz yıl yapılan 40 sınavdan hiçbirinde haksızlık yapılmadığını savundu. Demir, milletvekillerine peşin çek verdi ve isbatlanırsa istifa edeceğini açıkladı.


Demir, Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM, YÖK ve üniversitelerin 2012 yılı bütçelerinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, kendisi hakkındaki soru ve eleştirileri Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in isteğiyle yanıtladı.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, göreve geldiği Eylül 2010'da ÖSYM'nin, yönetmelikle yönetildiğini, yasal zemin bulunmadığını, 36 yıldır sözlü talimatlarla yönetildiğini anımsattı. Demir, göreve gelince hızla yasal zemin oluşturduklarını, yasa çıkarıldığını belirterek, bunun sadece teşkilat yasası değil, sınavlarda oluşabilecek her türlü haksızlığa karşı verilecek cezaları tanımlayan bir yasa olduğunu anlattı.

Tüm iddia ve suçlamalara karşın 2011'de yapılan 40 sınavda sınava giren adaylardan hiçbirine haksız kazanım sağlanmadığını belirten Demir, bundan sonra da sağlanmayacağını bildirdi.

"40 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLANDI"

Demir, ÖSYM'deki personel giderlerindeki artışa ilişkin de açıklamalarda bulundu. 2011 yılına kadar sınav görevlilerinin ücretlerinin, sınav ihalesi kapsamında yüklenici firma tarafından yapıldığını bununda devlete ciddi yük getirdiğini söyleyen Demir, ödemelerin ÖSYM bütçesi tarafından yapılarak 40 milyon liradan fazla tasarruf sağlandığını anlattı.

"İSTİFAYA HAZIRIM"

Demir, tüm iddia ve suçlamalara karşın 2011'de yapılan 40 sınavda, sınava giren 5 milyon 785 bin 790 adaydan hiçbirine haksız kazanım sağlanmadığını, bundan sonra da asla sağlanmayacağını bildirdi.

Bilim adamı olduğunu, sadece somut veriler üzerine çalıştığını ifade eden Demir, ''Göreve geldiğim süre içinde tek bir adaya dahil haksız kazanım sağlandığı somut verilerle ispatlanırsa, kimsenin şüphesi olmasın ki istifaya hazırım'' dedi.