1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Ovit'i zehirli gaz durdurdu
Ovit'i zehirli gaz durdurdu

Ovit'i zehirli gaz durdurdu

Tünel faciasının ardından gözler yine Türkiye’nin en uzun tünel inşaatı olan Ovit Tüneli’ne çevrildi.

A+A-

İkizdere ilçesinde önceki gün yaşanan tünel faciasının ardından gözler yine İkizdere ilçesinde yapımı devam etmekte olan ve iş güvenliği prosedürleri nedeniyle yapımına 3 Kasım tarihinde ara verilen Türkiye’nin en uzun tünel inşaatı olan Ovit Tüneli’ne çevrildi.

Rize Valiliği konuyla ilgili dün bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Ovit Tüneli inşaatına ara verilmesi ile ilgili olarak bilgiler verildi. Açıklamada, "İlimizin güneye açılmasında önemli bir geçit durumunda olan Ovit tünelleri yapım çalışması safhasında iş güvenliği konusunda valiliğimizce yapılan ve takip edilen uygulamalara ilişkin kamuoyunu doğru bilgilendirme açısından valiliğimizce açıklama yapılması zarureti hasıl olmuştur. 23 Temmuz 2014 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı'ndan Ovit Tüneli'nin durdurulmasına dair Heyet Kararı İkizdere Kaymakamlığı'na ulaşmıştır. Heyet kararı 14 Temmuz 2014 tarihli olup tünel çalışmasının durdurulması için 3 gerekçe halinde bildirilmiştir.

Tünel içinde ve dışında acil uyarı sistemi bulunmamaktadır. Tünellerin içerisinde yapılan ölçümlerde zehirli gaz seviyesinin makul seviyeyi aştığı tespit edilmiştir. Tünellerde havalandırma yeterli olmayıp, emiş sistemi bulunmamaktadır. Heyet kararı anında firmaya tebliğ edilmiştir ve firma belirtilen hususlarda yapılan ve yapılmakta olan çalışmaları rapor halinde 2 Eylül 2014 tarihinde İkizdere Kaymakamlığımıza iletmiştir. Bu çalışmalar tamamlandığında iş müfettişleri yeni bir inceleme yapacaktır ve karar verecektir" denildi.