1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özal Zehirlendi mi ? Ölümünde şok iddia!
Özal Zehirlendi mi ? Ölümünde şok iddia!

Özal Zehirlendi mi ? Ölümünde şok iddia!

Yapılan incelemeler sonucunda dört farklı zehir tespit edildiği...

A+A-

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili yapılan incelemeler sonucunda,dört farklı zehir idda edildi. DDT (zehir), kadmiyum (ağırmetal), amerikyum ve polonyum(radyoaktif madde) adlımaddelerle vücudun yorulduğu, ardından da böcek ilacıyla ani ölümün sağlandığı öne sürüldü.

Söz konusu maddelerin faillere ulaşmayı kolaylaştıracak nitelikte olduğu belirtilirken soruşturma kapsamında dönemin bürokratlarının da ifadesi alınacak.

ZAMANAŞIMI

5 ay sonra, Özal’ın ölüm yıldönümü olan 17 Nisan 2013’te zamanaşımı süresi dolacak olan olayla ilgili soruşturma son hızla sürüyor. Soruşturmayı yakından takip eden Ergenekon savcılarından da bilgi talep edildiği bildirildi. Ergenekon iddianamelerine de yansıyan Özal’a suikast girişimiyle ilgili bilgiler de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletildi. İddianamenin, zamanaşımı süresi dolmadan tamamlanacağı belirtildi. Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin’in, Özal’ın ölümüyle ilgili rapor hazırlayan DDK’dan raporun tüm eklerini istediği öğrenildi.


SERGİNİN GÖRÜNTÜLERİ

Savcı Çetin’in, Özal’ın ölümünden bir gün önce 16 Nisan 1993’te Çankaya Çevre Sokak’ta katıldığı bir resimsergisindeki görüntülerini de istediği kaydedildi. Savcı, Arnavut asıllı ressamın kokteyline katılan Özal’ın, bilinenin aksine limonata değil portakal suyu içtiğini belirledi. Savcı Çetin, tepsiyle getirilen portakal suyunu kendisine doğrudan ikrameden kişinin tespit edilmesi talimatını verdi. Soruşturma kapsamında dönemin Başbakanlık bürokratlarının da ifadelerinin alınabileceği belirtiliyor.

Ahmet Özal: Zehirlenmenin doğru olduğu kanaatindeyim

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal, Adli Tıp Kurumu incelemesinde 4 farklı zehirli maddenin tespit edilmesi iddialarıyla ilgili olarak zehirlenmenin mümkün olduğunu söyledi. Özal şunları söyledi: “Babamın ölümünden önceki geziye ben de katılmıştım. O yorgunluk babama bir anda geldi. Artık raporların yazıldığını zannediyorum. Adli Tıp bunları hukuken savcıya vermek zorundadır. Bundan sonrası savcının görevidir. Ben baştan beri bunun böyle olduğunu biliyordum. 14 senedir bunun kavgasını veriyordum. Artık sona gelindi. Zehirlenmenin doğru olduğu kanaatindeyim.”