1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özal'ın ölümüyle ilgili sürpriz gelişme
Özal'ın ölümüyle ilgili sürpriz gelişme

Özal'ın ölümüyle ilgili sürpriz gelişme

Merhum Özal’ın ajandası ve notlarının Köşk’ün özel arşivinde olduğu ortaya çıktı. Savcılık bu notları isteyerek Kartal Demirağ suikastının şifrelerini arayacak.

A+A-

Çankaya Köşkü’nün merhum Turgut Özal’a ait ajanda ve el notlarını ailenin ısrarına rağmen vermediği ortaya çıktı. Özal soruşturmasını yürüten savcılık, ajanda ve el notlarının akıbetini araştırmaya başladı. Savcılığın hedefinde Özal’ın Kartal Demirağ suikastına ilişkin not tutup tutmadığı var. Köşk’ün özel arşivinden Özal’ın el yazması ajanda ve notlarını istemeye hazırlanan savcılık, günlükleri de mercek altına alacak.

EL NOTLARI İSTENECEK

TMK 10. maddeyle görevli Ankara Başsavcı Vekilliği tarafından yürütülen Cumhurbaşkanı Özal’a suikast soruşturmasında çarpıcı bir gelişme yaşandı. Özal’ın şüpheli ölümünü mercek altına alan Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, Kartal Demirağ suikastına ilişkin Özal’ın not tutup tutmadığını araştıracak. Bu kapsamda Merhum Özal’ın ölümünün ardından Köşk’ün özel arşivinde bulunduğu belirtilen Özal’ın ajanda ve el notları istenecek.

‘ÜLKE SIHHATİ İÇİN AÇIKLAMIYORUM’

18 Haziran 1988 tarihinde Ankara’da Atatürk Spor Salonu’nda yapılan Anavatan Partisi kongresinde Kartal Demirağ’ın silahlı suikastına uğrayan Özal’ın “Ülkenin sıhhati için” aktörlerin üzerine gitmediği belirtilmişti. Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal da, “Babam tüm suikastı çözmüştü ama üzerine gitmedi” demişti.

Savcılığın Özal’ın açıklamadığı aktörleri, kendi el yazısıyla kaleme aldığı not ve ajandalarda araştıracağı öğrenildi. Semra Özal ve Ahmet Özal’ın savcılığa teslim ettiği Özal’a ait saç telleri için de Adli Tıp Kurumu’nda ikinci bir rapor hazırlandığı aktarıldı. Özallar geçtiğimiz aylarda soruşturmayı yürüten Savcı Çetin’e özel bir kutu içinde Özal’a ait 3 adet saç teli vermişti.

BUGÜN GAZETESİ