1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özgürlük hakimlerine HSYK ayarı
Özgürlük hakimlerine HSYK ayarı

Özgürlük hakimlerine HSYK ayarı

İstanbul'da tartışmalı kararları şikayet edilen hakimler Osman Burhanettin Toprak ile Yakup Kaya'nın görev yeri değiştirildi. Toprak, PKK'lı itirafçının bombaların yerini gösterme talebini reddetmişti.

A+A-

İstanbul'da iki özgürlük hakiminin yaz kararnamesi ile görev yerlerinin değiştirilmesinde HSYK'nın başlattığı incelemenin etkili olduğu ortaya çıktı. TMK 10. maddeyle yetkili 3 Nolu Hakim olarak görev yapan Osman Burhaneddin Toprak'ın bazı kararları sebebiyle savcılar tarafından şikayet edildiği belirtildi. Kararlara itirazları değerlendiren 1 Nolu Hakim Yakup Kaya'nın da Toprak'ın verdiği tüm kararları onadığı iddia edildi.

Toprak'ın skandal kararları arasında özellikle bomba gömülü yerleri göstereceğini belirten bir PKK'lıyla ilgili savcılık talebini reddetmesi, 65 kilo esrar ve 33 kilo eroin ile suçüstü yakalanan şüphelileri serbest bırakması gösterildi. Hakimler ret gerekçesinde şüphelinin patlayıcı gömülen yeri tarif etmesinin yeterli olacağını savundu. Bu karar üzerine savcılar ve hakimler arasında yaşanan tartışma Adalet Bakanlığı’na ve HSYK'ya intikal etti.

Tartışmalardan terör örgütünün de haberi oldu. İtirafçı olmak isteyen örgüt üyesi cezaevinde sıkıştırılarak tehdit edildi. Bunun üzerine 'bombaları gömdüğümüz yeri göstereceğim' diyen örgüt üyesi yer göstermekten vazgeçti.

Özgürlük Hakimi Toprak, ABD Konsolosluğu'na düzenlenen intihar saldırısıyla ilgili yakalanan bir zanlının da operasyonun gece saatlerinde yapılması nedeniyle serbest bırakılmasını, ele geçirilen delillerin zanlıya iadesini sağlamıştı. Bu kararla suç işlendiğini belirten savcının itirazını 1 Nolu Hakim Yakup Kaya reddetmişti. Görevden alınan hakimler Yakup Kaya, Zonguldak Hakimliği'ne, Osman Burhaneddin Toprak ise Bakırköy hakimliğine atandı. Her iki hakim de düz hakim olarak görevine devam edecek.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ