1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Palm yağı nedir? Neden zararlı?
Palm yağı nedir? Neden zararlı?

Palm yağı nedir? Neden zararlı?

Palm yağı nedir? Neden zararlı? İşte detaylar...

A+A-

Palmiye yağı nedir? Hangi ürünlerin içerisinde bulunuyor? Palmiye yağı, içerisinde barındırdığı asit içeren bileşenler nedeniyle tümörlere yol açabiliyor. Son günlerin gündem konusu olan ürün, vatandaşların Palmiye yağı nedir sorgularına neden oldu. Ambalajlı birçok ürünün içerisinde kullanılan bu yağ türü, maliyeti nedeniyle gıda sektörünün vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Peki, Palmiye yağı hangi ürünlerin içerisinde yer alıyor? İşte, son günlerin sağlık gündemine oturan Palmiye yağı nedir sorusunun cevabı…

 

Son günlerin öne çıkan konusu Palmiye yağı vatandaşlar tarafından merakla sorgulanıyor. Palmiye yağı nedir, hangi ürünlerin içinde yer alır en çok aranan konular arasında. Peki özellikle gıda sektöründe kullanılan Palmiye yağı hangi ürünlerde daha çok kullanılıyor? İşte sosyal medyanın gündeminden düşmeyen Palmiye yağı hakkında tüm detaylar

 

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, pek çok gıda maddesinde bulunan palmiye yağıyla ilgili rapor yayınlandı. Rapora göre; Batı Afrika olmakla birlikte Amerika ve Kuzeydoğu Asya’nın tropikal alanlarında da yaygın olarak üretilen palmiye yağı, tümörlere yol açtığı düşünülen glisidol oluşumuna neden oluyor.  Peki, en sevdiğimiz besinlerde de bulunabilen palmiye yağı nedir? Palmiye yağı içeren besinler hangileri?

 

Ülkemizde de pek çok gıdanın içerisinde bulunan palmiye yağının kanserojen olduğu ortaya çıktı. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi raporuna göre kökeni Batı Afrika olmakla birlikte Amerika ve Kuzeydoğu Asya’nın tropikal alanlarında da yaygın olarak üretilen palmiye yağı, tümörlere yol açtığı düşünülen glisidol oluşumuna neden oluyor. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), palmiye yağı ile ilgili önemli bir duyuru yaptı. Yapılan duyuruda %50 oranında yağlı bir bitkiden elde edilen bu yağın kanserojen olduğu söylendi. Palmiye yağının diğer bitkisel yağlardan daha kanserojen olduğunun ortaya çıkmasının ardından İtalya’daki marketlerin palmiye yağı içeren bazı ürünler raflardan kaldırıldı. Peki, katı bir yağ olan Palmiye yağı nedir, en çok hangi besinlerde bulunuyor?

 

Palmiye yağı, yağa ismini de veren palmiye ağacının pulp kısmından elde edilen ve oda sıcaklığında yarı katı olan bir yağdır. Kökeni Batı Afrika olmakla birlikte Amerika ve Kuzeydoğu Asya’nın tropikal alanlarında da yaygın olarak üretilen palmiye yağı, kek, çikolata gibi hazır gıda, dondurma ve margarin yapımında üretiminde edilmektedir.

 

PALMİYE YAĞI NEDEN ZARARLI?

 

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi raporuna göre palmiye yağının doğal kırmızı renginin sökmek ve kokusunu ortadan kaldırmak için yüksek sıcaklıklar kullanılıyor. Bu işlem glisidil yağlı asit esterleri (veya GE) olarak adlandırılan atık maddelere neden oluyor. Bu maddelerin hazmı da tümörlere yol açtığı düşünülen glisidol oluşumuna neden oluyor.

 

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ DE UYARMIŞTI

 

Dünya Sağlık Örgütü de palmiye yağının potansiyel riskine dikkat çekmiş ancak gıdalarda kullanılmasına bir kısıtlama getirmemişti. 2016 yılında Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı’nın (EFSA) palmiye yağına ilişkin yayınladığı araştırmada, 200 derece üzerinde ısıtılan palmiye yağının diğer bitkisel yağlardan daha fazla kanserojen madde taşıdığı için tehlikeli olduğu ortaya koyulmuştu. Ancak araştırmada palmiye yağının tüketilmemesine dair herhangi bir tavsiye yer almamış, risk seviyesinin daha iyi değerlendirilmesi gerektiği belirtilmişti. Dünya Sağlık Örgütü de palmiye yağının potansiyel riskine dikkat çekmiş ancak gıdalarda kullanılmasına bir kısıtlama getirmemişti.