1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Panama Belgeleri'nde adı geçen Türkler!
Panama Belgeleri'nde adı geçen Türkler!

Panama Belgeleri'nde adı geçen Türkler!

Yeni belgeler yayınlandı, işte adı geçen Türkler!

A+A-

Panama belgelerinde yeni gelişmeler ortaya çıkıyor. Panama belgelerinin, 200 binden fazla offshore hesabın ayrıntılarını içeren ikinci kısmında çok sayıda Türk işadamının ismi olduğu iddia ediliyor.

 

Panama belgeleri bazı zenginlerin offshore hesaplarını kullanarak vergi sorumluluklarından kaçındığını göstermişti. Belgeler Panama merkezli avukatlık şirketi Mossack Fonseca'dan kimliği belirsiz bir kaynak tarafından sızdırılmıştı. Şirket herhangi bir yasadışı faaliyette bulunmadığını savunuyor.

 

Geçen hafta şirket veritabanının kamuya açılmasını önlemek için mahkeme kararı aldırmıştı. Ancak belgeleri elinde bulunduran Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyomu (ICIJ) kararı göz ardı etti.

 

TÜRKİYE'DEN DE İSİMLER VAR

 

Daha önce ortaya çıkan belgeler yüzlerce siyasetçi, yetkili, eski ve görevdeki ulusal liderler, ünlüler ve spor yıldızlarının gizli servetlerini ortaya çıkartmıştı. Panama Belgeleri'nin ikinci bölümünde arama yapıldığında da Türkiye'den de önemli isimlere rastlanıyor. İşte o isimler:

Koç Holding

 

Vuslat Doğan Sabancı

 

Ömer Sabancı

 

Cemre Birand

 

Mehmet Ali Birand

 

Çalık Enerji A.Ş.

 

Altınbaş

 

İnan Kıraç

 

ENKA

 

Tuncay Özilhan

 

Zorlu Holding

 

Serdar Bilgili

 

İŞTEYAYINLANDIĞI İDDİA EDİLEN BELGELERDEN BAZILARI

 

Rahmetli Mehmet Ali Birand ve eşi İsviçreli bir yatırım firması aracılığıyla ortak oldukları şirket ile belgelerde.

 

Galatasaray'ın eski başkanı Adnan Polat'ın da British Virgin Islands'da off-shore şirketi var.

 

İnan Kıraç'ın hem Montaigne holding'teki hissesi hem de lehdarı olduğu bishopsgate şirketi nedeniyle iki yerde ismi geçiyor.

 

BAŞBAKAN DA VAR FUTBOLCU DA

 

Belgelerde, İngiltere Başbakanı David Cameron, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putkin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Arjantin lideri Mauricio Macri, Arjantinli futbol yıldızı Lionel Messi, ünlü aktör Jackie Chan ve İspanyol yönetmen Pedro Almodovar'ın isimleri geçmişti.

 

İZLANDA BAŞBAKANI İSTİFA ETTİ

 

İzlanda Başbakanı Sigbundur Gunnlaugsson da belgelerin ilk bölümü açıklandıktan sonra istifa etmişti.

 

Mossack Fonseca şirketi kendilerine hiçbir suçlama yöneltilmediğini, yasadışı bir iş yapmadıklarını ve bilgisayar korsanlığının kurbanı olduklarını savunuyor.

 

OFFSHORE ŞİRKETLERİ

 

Offshore şirketleri yasadışı değil ancak paranın geldiği yer ve sahiplerini saklamak, ayrıcı vergi ödememek için kullanılmakta.

 

11,5 milyon belgeden oluşan 2,6 terabaytlık veri tabanı ilk olarak geçen yıl Alman gazetesi Sueddeutsche Zeitung'a verilmişti.

 

Gazete belgeleri ICIJ'la paylaşmış, aralarında BBC muhabirlerinin de bulunduğu yüzlerce gazeteci üzerinde çalışmış ve bilgiler geçen ay kamuoyuyla paylaşılmıştı.