1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Papa’nın istifasının arkasındaki sır
Papa’nın istifasının arkasındaki sır

Papa’nın istifasının arkasındaki sır

Dünya Papa’nın sürpriz istifasını konuşurken kendisiyle röportaj yapan Alman gazeteci Peter Seewald istifanın sırrını açıkladı. 10 hafta kadar önce gerçekleşen görüşme sırasında Papa’nın bedenen ve ruhen yorgun göründüğünü ifade eden gazeteci Seewald 85

A+A-

 Alman gazeteci istifanın gerçek sebebini açıkladı...

Sürpriz bir kararla istifasını açıklayan Papa Benediktus'un bir deri bir kemik kaldığı, bir gözünün tamamen kör olduğu ortaya çıktı. Papa'nın biyografisini tamamlamak üzere son kez 10 hafta önce O'nunla bir araya gelen Alman gazeteci Peter Seewald, bu görüşmenin detaylarını anlattı.

BİR DERİ BİR KEMİK KALMIŞTI

Corriere della Sera gazetesinde yer alan habere göre Seewald son buluşmayı şöyle aktardı: "Son buluşmamız Papalık Sarayı'nda oldu. Papa'nın vücudu adeta bir deri bir kemik kalmıştı. Terziler yeni kıyafet yetiştirmekte zorlanıyordu. İşitme güçlüğü çekiyor ve sol gözü artık tamamen görmüyordu. Daha sevimli, daha mütevazı ve daha hassas göründü gözüme. Hasta görünmüyordu ama bedenen ve ruhen yorgundu. Onu hiç böyle görmemiştim."

BU BENİM SON KİTABIM OLACAK

Biyografiye eklenmek üzere 85 yaşındaki Papa'yla, 14 yaşındayken Hitler Gençlik Örgütü'ne üyeliğini, ailesiyle ilişkileri ve başka diller geliştirmek için dinlediği CD'ler gibi konuları konuştuklarını da belirten Seewald, "16. Benediktus, hiçbir zaman güç peşinde koşan bir adam olmadı, Vatikan'daki entrikaların içine girmedi. Gerçek bir teologdu ve bu yönüyle geçmişteki birçok Papa'dan ayrılıyordu. Tüm kitaplarını kurşun kalemiyle yazdı. Gücünün son damlalarını, İsa'ya ilişkin üçleme kitabının sonuncusunu bitirmek için harcadı. Zaten bana da, umutsuz gözlerle bakarak, 'Bu benim son kitabım olacak' dedi" diye izlenimlerini paylaştı.

BUGÜNE KADAR YAPTIKLARIM YETERLİ

Seewald, ayrıca 16. Benediktus'a Papalığından ne beklendiğini de sorduğunu ve şu cevabı aldığını dile getirdi: "Benden? Ben artık yaşlı bir adamım. Papalığımdan çok fazla beklenti olduğunu sanmıyorum. Bugüne kadar yaptıklarımın yeterli olduğunu düşünüyorum."

Seewald, bu sözlerle Papa'nın haftalar önce zaten görevi bırakma sinyalleri vermiş olduğunun da altını çizdi. Seewald, Papa'yla ayrıca Vatikan'da yeri yerinden oynatan ve kamuoyunda 'Vatileaks' olarak bilinen, baş uşağı Paolo Gabriele'nin özel belgeleri dışarıya sızdırmasına ilişkin olayı da değerlendirdiklerini de söyleyerek, "Papa bana, bu olayın ardından, ne bir çeşit çaresizliğe düştüğünü ne de evrensel bir acı yaşadığını söyledi. Sadece bir anlam veremediğini belirtti" dedi.