1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Parçalar o uçağa mı ait?
Parçalar o uçağa mı ait?

Parçalar o uçağa mı ait?

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Hint Okyanusu’nun güneyinde bulunan iki parçanın Malezya Havayolları’a ait kaybolan uçağa ait olabileceğini açıkladı.

A+A-

Bilginin uydu görüntülerine dayandırılarak duyurulduğu belirtildi. Abbott, parçaların uçağa ait olmama ihtimali olduğunuda ifade etti. Bulunan parçaların detayına ilişkin açıklama yapılmadı.

Avustralyalı yetkililerin yaptığı açıklamada, Hint Okyanusu'nun güneyinde uydunun belirlediği iki parçadan birinin 24 metre uzunluğunda olduğu ifade edildi. Bölgeye 4 uçak gönderildiği, yerel saatle 16.00'da yola çıkan uçakların 4 saat sonra 20.00 sularında bölgeye ulaşacağı belirtildi. Parçaların kayıp uçağa ait olup olmadığının parçalar inceledikten sonra netleşeceği bildirildi. Görüş mesafesinin biraz düşük olduğu bölgede tespit edilen parçaların o noktadan geçen bir gemiden düşmüş olabileceği de dile getirildi. Avustralya'dan gelen bilgiden kısa bir süre sonra Malezya Ulaştırma Bakanı Hişamuddin Hüseyin gazetecilere yaptığı açıklamada, "Önümüzde yeni bir bulgu olduğunu doğrulayabilirim. İlk günden itibaren yaptığımız gibi her bir bulgunun peşinden gidiyoruz. Umarım bu seferki olumlu bir gelişmedir" diye konuştu.

Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken 227 yolcu ve 12 mürettebatıyla 8 Mart Cumartesi günü ortadan kaybolan Malezya uçağına 12 gündür ulaşılamıyor.