1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Parmak bebek evinde!
Parmak bebek evinde!

Parmak bebek evinde!

Alperen bebek, tedavi gördüğü hastaneden taburcu oldu...

A+A-

  Antalya'da erken doğum nedeniyle kalbinden çıkan iki büyük atardamarın arasında açıklık bulunan Alperen bebek, bin 600 gram ağırlığındayken ameliyat edildi. Kalp damarları arasındaki açıklık kapatılan Alperen bebek, 4 ay yoğun bakım ünitesinde tedavi gördükten sonra taburcu edildi.Manavgat ilçesinde yaşayan Mehmet-Songül Erdem çiftinin ilk bebekleri olan Alperen bebek, 7 aylıkken erken doğum ile yaklaşık bin gram ağırlığında dünyaya geldi. Hastanede yapılan kontrollerde Alperen bebekte erken doğum nedeniyle meydana gelen kalpten çıkan iki büyük atardamarın arasında açıklık bulunması anlamına gelen ''Patent duktus arteriosus'' hastalığının bulunduğu tespit edildi.


Manavgat'tan Antalya'daki Özel Yaşam Hastanesi'ne sevk edilen Alperen bebek, burada kontrol altına alındı. Burada yapılan tedavilerle bin 600 gram ağırlığına ulaşan Alperen bebeğin damarları arasındaki açıklık biraz kapandı. Ancak bu kez akciğer enfeksiyonu ve kalp yetmezliği çekmeye başladı.


Yaşaması için damarındaki açıklığın tamamen kapatılması gereken Alperen bebek, kalp ve damar cerrahisi uzmanı Opr. Dr. Afşin Yaveri tarafından ameliyat edildi. 4 ay yoğun bakım ünitesinde kalan Alperen bebek, bu süreç sonunda yaşam mücadelesini kazanarak 2 kilogram ağırlığına ulaştı, ardından da taburcu edildi.


Ameliyatı gerçekleştiren Opr. Dr. Afşin Yaveri, hastanede gazetecilere yaptığı açıklamada, ameliyatın Antalya'da en düşük ağırlıklı bebeğe yapılan kalp damar ameliyatı olduğunu söyledi.


Yaveri, Alperen bebeğin kilosunun bundan sonra hızla artacağını ve sağlıklı bir şekilde büyüyeceğini vurguladı.