1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Patentini teminat göster bankalardan krediyi kap
Patentini teminat göster bankalardan krediyi kap

Patentini teminat göster bankalardan krediyi kap

Kredi kullanımında teminat sıkıntısı yaşayan kişi ve şirketler ellerindeki patentlerini teminat göstererek bankalardan kredi alabilecek.

A+A-

Buluşlar, yeni kurulacak patent borsasıyla hızlanacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, işletmelerin patentlerini bankalar nezdinde teminat olarak gösterebilecekleri bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını, ‘Patent Borsası’ oluşturmak için de harekete geçtiklerini bildirdi. Ergün, dünyada fikri ürünlerden elde edilen lisans gelirlerinin yıllık 250 milyar dolara ulaştığına dikkat çekti.

Patent Borsası kuruyoruz

Bakan Ergün, kişi ve firmaların patent başvuru sayılarında ciddi artış olduğunu, bunun da beraberinde yeni gelişmeleri getirdiğini söyledi. Patentlerin kullanımındaki farklılaşmalar, bu kullanımlara ilişkin bilgilerin temini ve kamu ile paylaşımı sonucunda Türkiye’de bir patent piyasasının oluşmasını beklediklerini belirten Ergün, “Bu gelişmelerin neticesi olarak ‘Patent Borsası’ şeklinde tanımlayabileceğimiz bir yapıyı tesis edeceğiz” dedi.

Bakan Ergün, dünyada bu konudaki başarılı uygulamaları titizlikle incelediklerini, Japonya’nın patentlerin teminat olarak kullanılabildiği bir kredi sistemini uyguladığını, Almanya’da da benzer sistemin önerildiğini söyledi. Patentlerin teknoloji transferi, finansman temini ve sigortacılıkta kullanılabileceğini ifade eden Ergün, ticari değere dönüştürebilmek için, TBMM’ye Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı’nı sunduklarını söyledi.

Nakde dönüşecek

Bakan Ergün, objektif kriterler çerçevesinde yapılacak patent değerlemesi sonrasında, teknoloji transferinde atağa kalkılacağını ve patentlerle finans sektörü arasında güçlü bir bağ oluşacağını bildirdi.

Ergün, “Buluşların ticari bir meta olarak alınıp satılacağı yeni yapıyla birlikte, patentler işletmelerin yönetim stratejilerinin en önemli araçlarından biri haline gelecek. Patentler duran varlıklardan çıkıp nakde dönüşecek. Kişiler ve işletmeler patentlerini bankalar nezdinde teminat olarak gösterip kredi alabilecekler” dedi

Avrupa birincisiyiz

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı tarafından yayımlanan Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri raporuna göre Türkiye, Avrupa’da patent başvurularında sekizinci, marka başvurularında birinci, tasarım başvurularında ise ikinci sırada yer aldı. Bu yılın ilk iki ayında da yerli patent başvuruları yüzde 35, tasarım başvuruları da yüzde 20 arttı.

3 ayaklı teşvik mekanizması

Bakan Ergün, sınai mülkiyet haklarının ticarileştirilmesine yönelik teşvik verilmesi ve bilgilerin temin ve tasnif edilmesi ile teknoloji transferi platformu oluşturulması şeklinde 3 ana başlık altında çalıştıklarını söyledi. Ergün ayrıca, buluşçu ve sanayiciyi bir araya getirecek bir ara yüz olarak Teknoloji Transfer Platformu tasarladıklarını da bildirdi.KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ