1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Patlama veya Yangın Yok!
Patlama veya Yangın Yok!

Patlama veya Yangın Yok!

TSK, Suriye'nin düşürdüğü uçağın enkazıyla ilgili bilgileri paylaştı...

A+A-

 Genelkurmay Başkanlığı, Suriye tarafından 22 Haziran'da düşürülen keşif uçağının enkazıyla ilgili açıklama yaptı. Enkazda yangın başlatıcı ve hızlandırıcı, organik ve inorganik patlayıcı madde artığı veya herhangi bir mühimmata ait bulguya rastlanmadığını açıkladı. Genelkurmay'ın açıklaması şöyle: 


"22 Haziran 2012 tarihinde, Doğu Akdeniz'de, uluslararası hava sahasında, görev uçuşu yaparken, radar ve telsiz teması kesilen ve müteakiben Suriye resmi makamlarınca kendileri tarafından düşürüldüğü iddia edilen Hv.K.K.lığımıza ait RF-4 uçağımız ile ilgili bilgiler bugüne kadar doğru ve tam bir şeffaflık içinde kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bundan sonra da aynı şekilde paylaşılmaya devam edilecektir. Konuyla ilgili son gelişmeler aşağıda sunulmuştur. 


Arama ve kurtarma faaliyeti sırasında su yüzeyinden toplanan malzemeler, Jandarma Kriminal Daire Başkanlığınca incelenmiş ve tanzim edilen rapora göre; malzemeler üzerinde petrol türevi herhangi bir yangın başlatıcı ve hızlandırıcı madde profiline, organik ve inorganik patlayıcı madde artığına ve herhangi bir mühimmata ait olduğu değerlendirilen bir bulguya rastlanmamıştır. TEKNİK İNCELEME SÜRÜYOR 


Ayrıca, Hv.K.K.lığı tarafından, elde mevcut parçalar ile halen deniz dibinde bulunan parçaların kamera görüntüleri üzerindeki teknik inceleme devam etmektedir. Diğer taraftan, uçağımızın enkazının aranması ve kurtarılması faaliyetlerine Dz.K.K.lığı ve Sahil Güvenlik K.lığına ait 4 adet askeri gemi ile devam edilmektedir. Bu kapsamda, belirlenen ilave alanlarda, TCG ÇEŞME hidrografi gemisi tarafından dip taraması faaliyeti icra edilmektedir" 


DENİZ DİBİNDE HALEN ÇIKARILAMAYAN PARÇALAR VAR 


Açıklamanın son bölümünde Nautilus araştırma gemisinin kamera sisteminde arıza olunca bölgeden ayrıldığı, deniz dibinde tespit edilen ve halen çıkarılamayan parçaların denizden çıkarılması için yeni imkanların araştırıldığı ifade edildi.