1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Patlamayla İlgili İlk Açıklama Geldi!
Patlamayla İlgili İlk Açıklama Geldi!

Patlamayla İlgili İlk Açıklama Geldi!

İstanbul Valisi İlk Açıklamayı Yaptı...

A+A-

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Sütlüce'deki patlamayla ilgili açıklama yaptı.

 


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Sütlüce'de meydana gelen patlamada plastik patlayıcının kullanıldığının belirlendiğini söyledi.

 

Atatürk Havalimanı'nda Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ve heyetini karşılayan Vali Hüseyin Avni Mutlu, Sütlüce'de Çevik Kuvvet otobüsünün geçişi sırasında meydana gelen patlamaya ilişkin soruları cevapladı.

 

UZAKTAN KUMANDALI

Bombanın, plastik patlayıcı olduğunun belirlendiğini ifade eden Mutlu, uzaktan kumanda ile patlatıldığını söyledi. Saldırının, özellikle Çevik Kuvvet birimine ait bir aracın geçişi esnasında gerçekleştirildiğini kaydeden Mutlu, şu bilgileri verdi:

 

"Yol kenarına bırakılmış bir motosiklette düzeneği kurulmuş bombanın uzaktan patlatılması sonucu bir saldırı vuku buldu. Bu saldırıda 10 polis memurumuz hafif şekilde yaralandı. Bunlardan 3 tanesi hastaneye sevk edilirken diğerleri ayakta tedavi ediliyor. Yapanlarla ilgili şu anda elimizde net bilgi yok, bunu araştıracağız. Uzaktan kumandalı bir patlayıcının motosiklete yerleştirilmesi suretiyle özellikle ekip otosunun oradan geçişine yönelik bir hedefin gözetildiği anlaşılıyor. Hamd olsun; hafif yaralarla atlatılmıştır. Ağır bir vaka yok"

 


Uzun süredir böyle bir saldırı olmadığının hatırlatılması üzerine Mutlu, İstanbul'un güvenli bir şehir olduğunu, bu tür saldırıların, İstanbul'un güvenliğini bozmayacağını vurguladı.

 

"PKK'ya dair bir iz var mı?" şeklindeki soruya ise Mutlu, "Şu anda net bir şey söylemem mümkün değil. Tespit etmeye çalışacağız. Patlayıcı; plastik patlayıcı. Yaralılar hafif. Bu ekip her zaman görevi başında olan ekip" cevabını verdi.

 

HÜSEYİN ÇAPKIN: BİZ BUNLARI BULURUZ

Olay yerine gelen İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, yetkililerden bilgi aldıktan sonra basın mensuplarına kısa bir açıklamada bulundu. Çapkın, patlama sırasında otobüs içinde 21 polis memuru bulunduğunu ve 10'unun hafif şekilde yaralandığını söyledi.

 

Çapkın, "Biz bunları buluruz" dedi.