1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Patriot'lar geliyor.
Patriot'lar geliyor.

Patriot'lar geliyor.

Almanya Türkiye'nin talebini bekliyor...

A+A-

AB savunma bakanları toplantısına girişinde basına konuşan Alman Bakan, "Türk hükümetinden bugün NATO'dan (Suriye) sınırına Patriot füzeleri yerleştirilmesi talebinde bulunmasını bekliyorum" dedi.

Alman bakan, "Eğer ortaklarımızdan biri böyle bir önlem talep ederse, tabii ki bunu şeffaflık ve dayanışma ile karşılarız." dedi. Thomas de Maiziere, Patriot talebinin kabul edilmesi durumunda bu sürecin Alman askerler tarafından yönetileceğini de ekledi.

RASSMUSSEN: TEMAS HALİNDEYİZ

Toplantıya davet edilen NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de, "Türk tarafından, füzeler konusunda henüz resmi bir talep gelmiş değil. Ancak Türk hükümeti ile temas halindeyim. Türkiye-Suriye sınırındaki durum bizim için büyük endişe kaynağıdır. Gerektiği takdirde Türkiye'yi korumak için tüm plan ve hazırlıklarımız oluşturulmuştur. Bu planlar yeterli ve etkili savunma sağlayabilmek için gerektiği şekilde duruma göre ayarlanabilir planlardır. Eğer resmi bir talep gelirse Türkiye'den bu talep tarafımızdan 'acil mesele' olarak ele alınacaktır. Uçuşa yasak bölge konusunda da şunu söyleyebilirim, eğer füze sistemlerini bölgeye kurarsak bu tamamen savunma amaçlı olacaktır ve Türkiye'yi savunmak adına olacaktır ve elbette füzeler Türkiye sınırları içerisine yerleştirilecektir" şeklinde konuştu.

HOLLANDA'DAN AÇIKLAMA

Patriot füzelerine sahip diğer Avrupa ülkesi Hollanda'nın Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasscheert, dün yaptığı açıklamada, Almanya'yla ortaklaşa Türkiye'ye Patriot füzeleri gönderebileceklerini söylemişti.

MUHALEFET OYLAMA TALEP ETTİ

Ancak hükümet ile muhalet arasında Patriot füzelerinin ve Alman askerlerinin Türkiye sınırına konuşlanması konusunda yoğun tartışmalar yaşanıyor.Muhalefet partisi SPD, bunun için mecliste bir oylama talep ediyor.

SPD Federal Meclis Grubu Başkanı Frank-Walter Steinmeier, buna federal meclisin karar vermesi gerektiğini söyledi. "Türkiye bir NATO üyesi olarak, toprakları ya da insanları tehlikedeyse, saldırıya uğramışsa ve ciddi bir şekilde tehdit altındaysa korunur. Ancak buna Federal Meclis karar vermelidir. Çünkü bu hemen karar verilecek bir durum değildir" dedi.

NATO üyeleri arasında sadece ABD, Almanya ve Hollanda'nın Patriot füze bataryaları bulunuyor.