1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Pekşen bombaladı!
Pekşen bombaladı!

Pekşen bombaladı!

Hepinize tebligat gelecek!

A+A-

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Karadeniz bölgesinin sorunları, kişisel verilerin korunması kanunu, Ensar Vakfı, Reza Zerrab davası ve sektörel sıkıntılar hususunda AK Partilileri eleştirdi

 

Pekşen, TBMM’de "Zaman bu, ne getirir ne götürür hiç belli olmaz" diye bir hikâye anlatarak başlatarak başladığı konuşmasında, kişisel verilerin paylaşılması konusunda AK Partililerin akıbetlerini kendi elleriyle belirlediğini söyledi.

 

HEPİNİZE TEBLİGAT GELECEK

 

Geçmişte yapılan bütün usulsüzlüklerle ilgili ABD’nin kişisel verileri isteyeceğini söyleyen Pekşen, şöyle konuştu: “Bu kişisel verilerin uluslararası paylaşımını konuşuyoruz ya -sizi burada geçen defa uyarmıştım- bu verileri paylaşmaya başlayacaksınız, buna direnmeye hiç şansınız yok ve paylaştıktan sonra akıbetinizi kendi ellerinizle yazdığınızı anlayacaksınız, geçmişte ‘kumpas davası’ dediklerinizin önünüze birer birer konulduğunu hep beraber göreceksiniz. Bu yüce yargının önüne gitmenizdeki 2'nci aşamadır, gideceksiniz, ellerinizle gideceksiniz. Mecliste odalarınızda bilgisayarlarınız var ya, benden size bir tavsiye, o bilgisayarlarınızın kameralarına kocaman bir bant geçirin. Hepinizi her gün her yerden izliyorlar. Nasıl izliyorlar biliyor musunuz? İstediklerinizi, konuştuklarınızın hepsini kaydedecek şekilde izliyorlar. Hepiniz o kayıtların altındasınız, cep telefonlarınızla kaydediliyorsunuz. Nereden? O Amerika'da bir Reza Zarrab davası var ya, şimdi, o kaydedilmiş kişisel verilerin paylaşımını bu yasayla onaylayacaksınız ya, o yasa onaylamasından sonra o sizinle ilgili elde edilmiş olan, arşivde bekleyen kişisel veriler var ya, onların hepsi Reza Zarrab dosyasında uluslararası anlaşmaya uygun birer delil olacak; bugün Amerika'daki savcının açıkladığı gibi, Türkiye de bu yargılamanın içerisinde muhatap delil ülkesi hâline gelecek. Emin olun o bakanlarınız var ya, işte Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, bilmem önüne yattı, arkasına yattı hikâyesinin muhatabı olan siyasi tarihin en renkli siması, o arkadaşların hepsine Amerika Birleşik Devletlerinden birer kırmızı tebligat gelecek ama bir tek onlara değil, onlarla iş birliği içerisinde olan bürokratların tamamına da gelecek: o Gümrük Müsteşarına, Gümrük Genel Müdürüne… Ama hepinize birer tebligat gelecek. Emin olun tebligatı durdurmanızın bir tek yolu önünüze neyin konulacağına bağlı. Önünüze neyin konulacağını ise yavaş yavaş anlamaya başladık. O önünüze konulacak olana direnebileceğinize hiç ihtimal vermiyorum, hiçbir şekilde. Yakında halkın karşısına geçersiniz, demin burada anlattığı gibi, terörü ilişkin yeni bir projeksiyon martavalını anlatırsınız ama emin olun bu martavallardan artık halk bıktı, toplumun her kesimi artık irrite oldu.”

 

KARADENİZLİYİ PERİŞAN ETTİNİZ

 

Karadeniz Bölgesi’nin sorunlarına da değinen Pekşen, AK Partilileri eleştiri bombardımanına tuttu. Pekşen, “Geçen yıl fındık 20 lira, bu sene fındık 7 lira. Karadenizli perperişan; ormanlarını ellerinden aldınız, derelerini de aldınız, yetmedi, şimdi, 2 bin maden ruhsatıyla arazilerini perperişan ettiniz; kredi kartları ile tefeci bankaları üzerlerine saldınız; çocukları ya işsizlikten perişan ya gurbet ellerde perişan ya da el kapılarında dilenci hâline geldi. Peki, ne oluyor, bu Karadeniz düşmanlığı nedir, sebebi nedir? Ya terörden ölüyorlar ya bölgede yapmadığınız kanser tedavilerinden; kanserden ölüyor bu Karadeniz'in çocukları ya da sizin onları sürüklediğiniz dramdan -yoksul- ve o hâlde ölüyorlar. Karadeniz'de nüfusu artan tek bir kent yok sayenizde. Göç ve yoksulluk Karadeniz'in kaderi hâline geldi. Sizin, bu ülkenin siyasi tarihinde ‘Şunu da biz başardık’ dediğiniz bir sektörünüz var mı? Bakın, dünyanın en önemli çikolata maddesini fındığı Karadeniz üretiyor. 120 milyar dolarlık bir sektörün içerisinde Karadeniz'de fındıkla ilgili dişe damağa dokunur bir tek yatırım planlamanız yok. Yok çünkü bunlarla ilginiz yok. Ya çocuklarınız orada, Singapur'da kumar makinelerinde, onları korumak ve kollamakla meşgulsünüz ya da Ensar Vakfıyla ilgili böyle irrite eden, toplumu irrite eden, gerçekten utanç verici işleri kamufle etmekle meşgulsünüz” şeklinde söyledi.

 

SEKTÖRLERİ BİTİRDİNİZ

 

Türkiye’de turizm ve tekstil sektörünün devlet planlamasıyla, Hazine Müsteşarlığı’nın teşvik vermesi ve Kalkınma Bankası’nın kredi vermesi ile yaratıldığını açıklayan Pekşen, aynı planlamanın fındığa dayalı çikolata sanayisinde neden yapılmadığını sordu. Pekşen “Dünya nüfusuna 3 milyarlık bir nüfus daha eklendi. Çin'de 2 bin çeşit çikolata var ama fındık yok. Bu yıl -yalnızca 2015 yılında- sizin iktidarınız döneminde süt, sudan ucuz hâle geldi ama 150 milyon liralık süt ürünü ithal ederken de hiç bundan irrite olmadınız, hiç yüzünüz kızarmadı. Köylü sütünü döküyor, öbür tarafta vatandaş Belçika'dan, Hollanda'dan, Almanya'dan, İtalya'dan sütlü çikolata satın alıyor. O satın aldığınız sütlü çikolataların içerisindeki fındığı da, şekeri de Türkiye'den gönderiyorsunuz, oradan katma değeri yüksek olarak size geliyor. Ben soruyorum sevgili AKP'li milletvekilleri: Bana bir tane sektör söyleyin, bu ülkeye kazandırdığınız bir tek sektör söyleyin. Turizm sizinle beraber çöktü, yaş meyve sebze sizinle birlikte çöktü, narenciye çöktü, taşımacılık çöktü, müteahhitlik çöktü, dış ticaret çöktü. ‘Şu sektörü kalkındırdık.’ diye bir söyleyin. Var mı? Yok. Ama ne yazık ki sizin için bir tek ölçü şu: ‘Sandıktan oy aldım.’ O sandıkla gelenlere sandık öyle bir ders veriyor ki. Siyasi tarihin içerisine bir bakarsınız, hani, o laf attığınız Cumhuriyet Halk Partisi var ya, siyasi tarihe bir bakın, sizin gibi ne meydan okuyanlar geldiler, neler vardı, neler vardı ama onların hepsi yoklukla malul oldu. Sokaklarda çocuklara, gençlere sorun: ‘O partilerin adlarını biliyor musunuz?’ Hiçbiri onların adlarını bilmiyor ama bir şey söylüyorlar, diyorlar ki: ‘Cumhuriyet var, Cumhuriyet Halk Partisi var.’ Biz hep var olacağız, cumhuriyet hep var olacaktır. Bu Cumhuriyet Halk Partisi böyle dimdik konuşacaktır” dedi.

 

KUMPAS KURUYORSUNUZ

 

“Bu ülkeye kazandırdığınız bir iş var arkadaşlar. İnanılmaz kumpas kuruyorsunuz, sonra inkâr ediyorsunuz” şeklinde devam eden Pekşen, “Gelirken hani, 3 tane "Y" ile geldiniz ya; yasaklar, yolsuzluk ve yoksullukla geldiniz. Bence ona, iki tane daha eklediniz; yolsuzluğa yalanı eklediniz ve ne yazık ki bunun arkasındaki kelimeyi ben söylemeyeyim, siz bulursunuz. AKP iktidarının ne olduğunu aslında biz biliyoruz. O yandaş medyanızla halka bugüne kadar söylediklerinizin karşılığına koyduk. Sayın AKP milletvekilleri, 316'nıza söylüyorum, 316 milletvekili, bize on dört yıl içerisinde hangi sektörü bu ülkeye kazandırdığınızı söyleyin. Doğruları konuşmaya devam edeceğiz” diye konuşmasını sonlandırdı.