1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Pes dedirten karar
Pes dedirten karar

Pes dedirten karar

HES için Bakanlık, 'Çevresel Etki Değerlendirme Olumlu' kararı verdi. Karar bölgede büyük tepki yarattı.

A+A-

Çayeli ilçesi Senoz Vadisi'nde Danıştay'ın onayı ile 'ÇED Gerekli Değildir' kararıyla su kullanım anlaşması iptal edilen HES projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 'Çevresel Etki Değerlendirme Olumlu' kararı verdi. Bakanlığın kararı bölgede büyük tepki yarattı.

TEMA Vakfı Çayeli Temsilcisi Ahmet Ali Kork, Senoz halkının bu hukuksuzluğa geçit vermeyeceğini belirterek, "Senoz binlerce insanını aş, iş için gurbete gönderdi. Ama hiçbir zaman doğasını, suyunu paraya çevirmeyi düşünmedi. Senoz halkının doğa korumadaki yüksek bilinci bu hukuksuzluğa geçit vermeyecektir. 7 yıldır Senoz'da hukuk, bilim, akıl, gelenek, vicdan 'hayır' diyor. 'Evet' diyen sadece 'para para' diyen şirketler ve onlara yasaların, hukukun nasıl bertaraf edileceğinin yolunu gösteren bir kamu idaresi" dedi.

TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer de, Danıştay'ın su kullanım hakkını iptal ettiği bir projeye başka bir devlet kurumunun ÇED izni vermesinin büyük çelişki olduğunu belirtti, "Hukuk her zaman doğadan yana karar vermiştir" dedi.