1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Pirinçlerde GDO tartışması sürüyor
Pirinçlerde GDO tartışması sürüyor

Pirinçlerde GDO tartışması sürüyor

Mersin Limanı’nda tespit edilen ve GDO’lu olup olmadığı tam bir muammaya dönen 23 bin ton pirinç hakkında farklı görüşler ortaya atılmaya devam ediyor. Tartışmalara neden olan 23 bin ton pirinç Greenpeace üyelerini de harekete geçirdi.

A+A-

 Bakan’ın ‘hatalı’ dedi İTÜ 'geçersiz' ilan etti

Bakan’ın ‘hatalı’ dediği, İTÜ’nün de ‘geçersiz’ ilan ettiği ‘GDO’lu pirinç raporunu yazan Doç. Akarsubaşı VATAN’a konuştu: Deneyler bitmedi. İleri tetkik yapılıyor.

Mersin Limanı’nda 23 bin ton pirince Genetiği Değiştirilmiş Organizm (GDO) içerdiği iddiasıyla el konulmasının ardından başlayan tartışma bitecek gibi görünmüyor. Olayı soruşturan Mersin Savcılığı, “Prinçler GDO’lu” diyen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) raporunu esas alarak prinçleri ithal eden bir firmanın yöneticileri hakkında 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. İki ayrı firma hakkında hazırlanan iddianameler de mahkemeye sunuldu.

‘Yüzde yüz yanlış’

Kamuoyu yargılamayı beklerken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker önceki gün bir açıklama yaptı ve İTÜ raporunun ‘yüzde 100 yanlış’ olduğunu söyledi. Bakanın açıklamasından bir kaç saat sonra İTÜ Rektörlüğü prinçlerle ilgili test sürecinde usul ve kurgu hataları olduğunu belirtti. Raporun geçersiz olduğunu, açıklayan rektörlük hakkında soruşturma açılan olayın sorumlusu çalışanın açığa alındığını da duyurdu. Bu gelişmelerin ardından gözler İTÜ’nün açığa alındığını duyurduğu uzmana çevrildi. Bu isim İTÜ Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nin (MOBGAM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Alper Tunga Akarsubaşı’ydı.

‘İstifa ettim’

VATAN’ın ulaştığı Akarsubaşı ise MOBGAM Müdürlüğü’nden istifa ettiğini açıkladı: “Bu deneyler daha bitmiş değil. Sonuçlar daha netleşmedi. Çıkan iki raporla bir şey konuşmanın anlamı yok. İkinci testle ilgili yorum düzeltmeleri var. İleri tetkikler devam ediyor. Ben raporu hazırlayan değil, hazırlayanlara sağlıklı ortamı yaratmaya çalışan kişiyim.”

BAKANLIK ÖNÜNDE EYLEM

Greenpeace üyeleri, GDO’lu ürünlerin yasaklanması için dün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı önünde eylem yaptı. Grup adına bir açıklama yapan Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç, GDO’lu prinçle ilgili gerçeklerin İTÜ Rektörlüğü’nün açıklamasıyla örtbas edilmeye çalışıldığını iddia etti. Vatandaşların GDO’lu pirinç tüketmesini istemediklerini vurgulayan Dinç, “Gıdalarımıza GDO’yu sokan yasa değişikliğ geri çekilsin” dedi.