1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Piyasalarda beklenen iyileşme yakalanamadı
Piyasalarda beklenen iyileşme yakalanamadı

Piyasalarda beklenen iyileşme yakalanamadı

ABD’de yeni ekonomik gelişmeler yakından takip edilirken para piyasalarında olumlu gidiş yerini istikrarsızlığa bırakacak gibi görünüyor. ABD Merkez Bankası Başkanı’nın yaptığı açıklamanın ardından dünyada borsalardan geri çekilme başladı.

A+A-

 Not artışı sonrası beklenen iyileşme gerçekleşmedi

ABD’de para musluklarının kapatılacağı endişesi piyasaları vuruyor. Not artışı sonrası beklenen yabancı girişi de olmayınca dolar 1.5 yılın zirvesine tırmandı.

Piyasalardaki bahar havası yerini kara bulutlara bıraktı. Tüm dünyada hisse senedi piyasalarının düşük faiz ortamının etkisiyle tarihi zirvelerine çıkmalarının ardından düşüşler hızlandı. Piyasalardaki olumlu tablonun ortadan kalkmasının ana nedeni ABD Merkez Bankası’nın (Fed) parasal genişlemede frene basabileceğine yönelik beklentiler. Fed Başkanı Ben Bernanke geçen hafta yaptığı açıklamalarda, tahvil alım programlarının durabileceği sinyalleri vermişti. Bu açıklamanın ardından ABD’nin 10 yıllık tahvillerinde faiz tırmanışa geçti. ABD tahvillerinin kritik seviye olarak görülen yüzde 2 seviyesini de aşmasıyla tüm dünyada borsalardan kaçış başladı. Türkiye gibi gelişmekte olan ülke piyasalarında yaşanan yabancı çıkışının etkisiyle para birimleri dolar karşısında hızla değer kaybetti.

Yurtdışı borsalarda yaşanan kayıpların da etkisiyle Borsa İstanbul dün yüzde 3.05 gerileyerek 87.174 seviyesine indi. Düşüşte büyük bankacılık hisselerine gelen satışlar etkili oldu. Bankacılık Endeksi’ndeki kayıp yüzde 3.76 olarak gerçekleşti. Dünkü satışlarla birlikte BIST 100 Endeksi’nde son 1 haftada yaşanan kayıp yüzde 6’ya ulaştı.

Dolar 1.5 yılın zirvesinde

Hisse senedi piyasalarındaki çalkantının benzeri döviz piyasalarında da yaşandı. Yabancı alımlarının etkisiyle dolar dün 1.8710 TL’ye kadar tırmandı. Dolar önceki gün 1.8570 TL’den kapanmıştı. Serbest piyasada euro ise 2.4170 TL ile yılın en yüksek seviyesine çıktı. Dolar günü 1.8630 TL, euro ise 2.4120 TL seviyesinden tamamladı.

ABD’de önceki gün açıklanan güçlü tüketici güven endeksi verisinin ardından piyasanın yeniden Fed’in desteklerini azaltma olasılığına odaklanmasıyla TL, sepet bazında Ocak 2012’den beri en yüksek seviye olan 2.14’ü test etti.

Merkez Bankası’nın üst üste gerçekleştirdiği faiz indirimleri sonrası sermaye çıkışlarına kırılgan kalan Türk Lirası, ABD’de tüketici güven endeksinin Mayıs’ta 5 yılın en yüksek değerine ulaşmasının ardından, dolar karşısında 1.5 yılın en düşük seviyesine indi.

Piyasada hava niye bozuldu?

- Fed tahvil alımlarının durabileceği sinyalini verdi.

- ABD’de tüketici güveni 5 yılın zirvesine çıktı.

- ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2 sınırını aştı.

- Tarihi zirvelere yükselen borsalarda kâr satışları.

- Türkiye özelince not artışlarının ardından beklentinin kalmaması.

- Merkez Bankası’nın faiz indirimleri yabancı çıkışına neden oldu.

- Not artışı sonrasında beklenen yabancı girişi gerçekleşmedi.

- Faiz artışa geçti.

Bono faizi % 5.60’a çıktı

Düşen faiz ortamında borsanın ‘faize’ duyarlılığı da arttı. Yani faizlerde yaşanan ani yükseliş borsaya anında düşüş olarak yansıyor. ABD’de önceki gün açıklanan güçlü tüketici güven endeksi verisinin ardından piyasanın yeniden ABD Merkez Bankası Fed’in desteklerini azaltma olasılığına odaklanmasıyla faiz de dün sert yükseldi.

Gösterge tahvilin faizi dün 32 baz puan yükselişle yüzde 5.60 seviyesine çıktı.

Önceki gün yüzde 6.36 seviyesinden işlem gören 8 Mart 2023 itfalı tahvilin bileşik faizi ise ilk işlemlerde yüzde 6.65’e kadar yükseldi.

Kurda yükseliş sürecek mi?

Ali Ağaoğlu / Vatan Yazarı Dolar kurunda 1.8650 TL seviyesi kritik öneme sahip. 1.2950’den işlem gören euro/dolar paritesi 1.2850’nin altına inmediği sürece (ki burası önemli bir destek seviyesi), dolar/TL kurunun mevcut seviyelerini 1 hafta daha koruma ihtimali yüksek. Paritenin 1.2850’nin altına inmediği sürece 1.8650 korunacaktır. Bu seviyelerin aşılması halinde dolarda 1.8960 TL yeni hedef olabilir. Ancak bu ihtimal kısa vadede düşük görülüyor.

Merkez’in tavrı merak ediliyor

Döviz kurlarında ve faizde yaşanan sert yükselişin ardından gözler Merkez Bankası’na çevrildi. Merkez Bankası’nın son dönemde TL’de yaşanan sert değer kaybına kayıtsız kalıp kalmayacağı da piyasada yakından izleniyor. Bankacılar TL’deki son dönemde sert değer kaybının ardından Merkez Bankası’nın ve piyasanın yakından izlediği reel efektif döviz kuru endeksinin 118’in de altına inerek 117.5 seviyelerine yaklaştığını hesaplıyor. TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi Nisan ayında Merkez Bankası’nın işaret ettiği 120 seviyesini aşarak 121’in de üzerine çıkmıştı.